Гръцки евродепутат предупреждава за опасност от голямо замърсяване, идващо от България, съобщава електронното издание на гръцкия вестник "Прото тема".
В писмо до Европейската комисия депутатът от гръцката партия Еколози-зелени Никос Хрисогелос съобщава за сериозни последствия от замърсяване с токсични тежки метали от минна дейност в България и изразява опасения, че при бъдещи подобни действия ситуацията може да се усложни.
Той дава пример с язовир Тополница (на 75 км от София), където е установено замърсяване с арсен, мед и други тежки метали заради залежите на злато и мед в района.
Язовирните води се използват за напояване на земеделски насаждения в Горнотракийската низина и се вливат в реките Тополница и Марица, които преминават в Гърция и Турция, допълва евродепутатът.
В писмото се споменават три изоставени водни съоръжения в района на затворена вече мина за цинк в Осогово до град Кюстендил и друго съоръжение, близо до металургичния комбинат Кремиковци.
Гръцкият евродепутат пише и за река Медетска в Средна гора, която минава през отпадъците на затворена златна мина в Медет и замърсява с мед и манган, за други две изоставени мини близо до София и продължаващото замърсяване на река Мали Искър от компанията "Елаците-мед", която експлоатира златна мина.
Според Хрисогелос притеснения предизвикват големите концентрации на арсен в металите, които се планира да се експлоатират от мина в района на град Крумовград, който се намира в близост до гръцкия град Комотини.
"Екологията и замърсяването не признават граници. Поради тази причина гражданите на Балканите трябва да си сътрудничат тясно, за да се справят заедно с проблемите, предизвикани от модела на развитие, който оставя след себе си много и опасни отпадъци", посочва в писмото си до ЕК гръцкият евродепутат.
По думите му присъединяването на България и Румъния към Европейския съюз, както и европейската перспектива пред останалите балкански държави, трябва да е инструмент за оздравявяне на замърсените райони и прилагане на екологичните закони и практики с цел защита на околната среда, водните източници и здравето награжданите.
"Управлението на токсичните отпадъци от минна дейност в България, но и в почти всички държави на Балканите, е неприемливо и със сериозни последствия за реките, които преминават в Гърция", пише Хрисогелос и иска намесата на Европейската комисия по въпроса.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!