Транспортът и комуникациите в Гърция за пореден път ще бъдат парализирани в следващите дни заради предвидени стачки на работещите в тези отрасли, съобщават гръцките медии.
Железничарите в южната ни съседка днес спират работа за по три часа от 6 ч. до 9 ч. и от 14 ч. до 17 ч., което ще доведе до нарушения на графика на влаковете.
По тази причина днес и утре
няма да се движат сутрешният международен
бърз влак от Солун за София,
както и следобедният международен бърз влак от София за Солун.
За утре Федерацията на железничарите в Гърция е насрочила 24-часова стачка в знак на протест срещу внесения от кабинета законопроект за преструктуриране на държавната железопътна компания (ОСЕ), който предвижда съкращаването на 2300 от 6000-те служители на силно задлъжнелите железници.
Заради стачката на железничарите утредвижението в центъра на гръцката столица ще бъде блокирано.
През следващите дни стачките ще изкарат на улицата служителите от телекома ОТЕ, както и авиодиспечерите.
Работещите в гръцките пощи ЕЛТА също заплашват, че ще протестират срещу икономическата политика на правителството.
На 17 октомври пък е възможно да бъдат анулирани всички полети от и за Гърция, тъй като 24-часова в неделя са обявили авиодиспечерите.
Във Франция
железници също стачкуват, вече втори
ден,
в знак на протест срещу пенсионната реформа.
Днес се движат една трета от високоскоростните влакове и около 40% от регионалните влакове, гласят данни на националната железопътна компания (SNCF).
Международните влакове "Евростар" до Великобритания изпълняват графика си, но от влаковете "Талис" за Белгия и Германия се движат осем на всеки 10 влака, а до Швейцария са осигурени девет от всеки 10 влака, с изключение на нощните влакове, които останаха по депата.
В Париж трафикът в метрото, автобусите и трамваите е "нормален или почти нормален", докато по линия В до предградията се движат само половината от композициите.
Вчерашната мобилизация срещу пенсионната реформа беше рекордна,
с участието на близо 3,5 млн. души, като към протестите се присъединиха младежите, а стачките се разпространиха и в ключови сектори като рафинериите - 11 от общо 12 френски рафинерии обявиха стачка вчера.
Затворена бе дори Айфеловата кула - най-посещаваната френска забележителност. Днес обаче се очаква туристите да бъдат допуснати да я посетят.
Въпреки стачките френският Сенат прие в понеделник вечерта ключов член от проекта за пенсионна реформа, увеличаващ от 65 на 67 години възрастта за пълна пенсия, след като в петък одобри увеличаването на минималната възраст за пенсиониране от 60 на 62 години. Горната камара на френския парламент възнамерява да довърши тази седмица обсъждането на проекта, така че реформата да бъде приета преди края на месеца.
Проблеми с
транспорта има и
във Великобритания,
където около 2500 служители на граничните
власти започнаха днес двудневна стачка
заради планираните промени в условията на труд и на работната практика.
Протестът ще предизвика сериозни затруднения за пътуващите на всички британски пристанища и летища. В стачката ще участват и работещите на граничните пунктове в Кале, Дюнкерк и Кокел във Франция.
Синдикатът на служителите от обществените и търговските услуги посочи, че предложените промени в смените и ролята на служителите, извършващи паспортните проверки, ще увеличи разходите и ще изложи националната сигурност на риск.
Профсъюзът уточни, че Агенцията за граничен контрол на Великобритания иска да промени сегашния гъвкав график, който разпределя служителите за извършване на паспортните проверки всеки ден, като се гарантира обслужване 24 часа 365 дни в годината.
Според синдиката предложените промени при извършването на паспортния контрол на страните от ЕС ще намали възможността за разкриване на фалшификати и националната сигурност ще бъде застрашена, ако проверките се правят от по-неопитни служители.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!