Т урският министър на вътрешните работи Муаммер Гюлер заяви, че част от студентските и ученическите общежития и пансиони в страната са свърталище на "тероризма и проституцията", съобщи телевизионният канал Си Ен Ен Тюрк.
"Досега са постъпили редица сигнали за къщи, жилищни блокове, отделни апартаменти и пансиони, в които пребивават студенти и ученици. Разглеждаме въпроса от гледна точка на сигурността и борбата срещу тероризма. Частните квартири, в които живеят момичета и момчета студенти, често се разглеждат от терористичните организации като "източник за подкрепа и намиране на нови членове", посочи още Гюлер на пресконференция в Анкара.
Полемиката за разделянето на мъжките и женските студентски и ученически общежития започна, след като турският премиер Реджеп Тайип Ердоган заяви преди няколко дни, че момичетата и момчетата ще бъдат настанявани в отделни общежития. Ердоган отхвърли обвиненията, че правителството се намесва в начина на живот на гражданите, но посочи че консервативната му партия има задължение към родителите. В неделя той заяви, че е недопустимо момичета и момчета студенти да живеят заедно под един покрив и обеща валиите и полицейските служби да вземат мерки при получени сигнали, че момичета и момчета студенти живеят в едни и същи общежития или частни квартири.
Турският вицепремиер Бекир Боздаг вчера направи изказване в подкрепа на министър-председателя, като се позова на член 8 от турската конституция, който гласи, че "задължение на държавата е да пази децата".
Лидерът на основната опозиционна "Народнорепубликанска партия" (НРП) Кемал Кълъчдароглу коментира, че с действията си турският премиер Реджеп Тайип
Ердоган излага страната пред света,
съобщи телевизионният канал Ен Ти Ви.
"От кога опазването на честта на младежите стана задължение на политиците; наистина – недостойно, не мога да го разбера и възприема. Човек с нормално психическо състояние не би извършил подобни действия; излага ни пред целия свят. Развалиха му се номерцата с мюсюлманските забрадки; сега се опитва да си създаде нов механизъм за печелене на гласове. Жалко, извършва голям грах. Никой няма право да прави политика на гърба на нашите деца", подчерта още лидерът на турската опозиция.
Фатма Бостан Юнсал, една от основателките на управляващата в Турция "Партия на справедливостта и развитието", също остро критикува изявленията на Ердоган за общежитията.
"Намираме се в много опасна и тревожна ситуация, която напомня гоненията срещу младежите и девойките отпреди 28 февруари 1997 г.",
коментира известната активистка на ПСР, която носи ислямска забрадка и е преподавателка в Университета в град Муш. "По онова време имаше отделни жилища за студенти, в които се извършваше намаз (молитва) и само по тази причина ги обявяваха за сектанти. Полицията организираше хайки срещу тях. Сега сме изправени пред подобна ситуация, държавата ще контролира местата, където остават заедно девойки и младежи. Това ще унищожи доверието на обществото и затова положението е много тревожно", каза тя.
Припомняйки и друго изявление на Ердоган, че "не може да има равноправие между жените и мъжете", Фатма Юнсал заяви: "Изказвания от подобен род оказват толкова силно негативно влияние на ролята на жените в обществото, че обезсмислят всичко свързано с тях, независимо дали се отнася до семейството или до участието им в обществено политическия живот". Тя напомни, че тогава голяма част от обществеността не реагира на това изявление на премиера, поради което не му е била потърсена отговорност. "Тогава трябваше да попитаме премиера - когато казвате, че жените и мъжете не са равни, означава ли това, че сте против равенството на половете? За съжаление тези негови думи се загнездиха в съзнанието на много хора, особено в провинцията. Ето защо тогава трябваше всички решително да се обявим срещу тази констатация на премиера", каза още ислямистката активистка.
Вчера ЕС подчерта, че въпросът за избора на смесени общежития за момчета и момичета
трябва да бъде оставен на студентите и на техните семейства,
като припомни, че същината на последния пакет с реформи за демократизация в Турция бе защитата на начина на живот и на личния избор на всеки гражданин. Това е елемент, който ние искрено приветствахме, посочи в писмено съобщение Петер Стано, говорител на еврокомисаря по разширяването Щефан Фюле.
Доколкото знаем, няма европейски стандарти по този въпрос и има различни практики сред страните членки на ЕС или дори в рамките на всяка една страна членка. Това е въпрос, който трябва да реши на първо място турското общество на базата на един всеобхватен процес на консултации, включващ мненията на всички заинтересовани страни, подчерта говорителят, цитиран от в."Хюриет дейли нюз".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!