В следващите дни се очаква Агенцията за външните граници на ЕС - ФРОНТЕКС (Frontex.Europa.eu), да разположи европейски охранители по сухопътната граница между Гърция и Турция, след като миналата седмица Гърция стана първата страна, поискала помощ за контрола над границата си, пише гръцкият вестник: "Катимерини".
От Атина помолиха за бърза намеса, преценявайки, че притокът на хора, преминаващи границата без визи, е придобил тревожни размери и страната не може да се справи сама с тази ситуация.
По-рано тази
седмица
ФРОНТЕКС
взе и формално решение да изпрати за
първи път гранични групи за бързо
реагиране
в държава членка. Досега не са станали известни детайлите около мисията на тези гранични охранители. Във всеки случай обаче това ще са опитни граничари, които ще носят модерно оръжие, в това число и с прибори за нощно виждане, и ще участват денонощно в общи патрули с гръцките си колеги, но ще са подчинени на гръцката администрация. Групата ще се казва RABIT.
Към гръцкто-турската граница вече пътува група от представители на ФРОНТЕКС, за да оцени ситуацията. По-всяка вероятност днес или най-късно в края на седмицата ще станат известни повече подробности за състава на мисията на ФРОНТЕКС, тъй като в момента се решава колко хора да бъдат изпратени и колко време те ще останат в Гърция, каза представител на Агенцията за външните граници на ЕС.
Основната им задача ще бъде да надзирават сухопътната граница между Гърция и Турция и да прилагат европейското и гръцкото законодателство.
Според ФРОНТЕКС
от Гърция приижда най-голям брой нелегални
имигранти, които се опитват да влязат
в ЕС,
а Европейската комисия изтъква, че на Гърция се предлагат повече пари за решаване на проблема с нелегалната имиграция. За периода 2007-2013 г. Гърция е придобила право да получи 323 млн. евро от европейски фондове, но досега тя не се е възползвала от това финансиране.
Друг сериозен
аспект на този проблем
е споразумението за реадмисия на нелегални имигранти между ЕС и Турция, което все още стои на дневен ред. За да подпише това споразумение, Анкара иска неприемливи облаги, които се отхвърлят от Гърция и от доста други страни членки.
Анкара настоява в рамките на това споразумение да не се дефинира границата между Гърция и Турция. Тя иска още и тригодишна отсрочка, за да започне да приема граждани на трети страни, които са влезли нелегално в Гърция, но са дошли от Турция. Третият въпрос, който Анкара поставя е за въвеждане на "по-хлабав" визов режим за турските граждани.
Гърция, Германия, Кипър, Австрия и България имат сериозни възражения относно формата на споразумението за реадмисия.
В същото време
Европейската комисия изказва сериозно
безпокойство от условията в центровете
за престой на нелегалните имигранти в
Гърция
и от неспазването на процедурата
за предоставяне на убежище от страна
на гръцките власти.
Именно затова Гърция бе дадена на Европейския съд за правата на човека. Сега се преценява, че присъствието на сили на ФРОНТЕКС ще доведе до подобряване, макар и косвено, на тези условия в гръцките бежански лагери и до спазване на процедурата по предоставяне на убежище.
Представители на агенцията са започнали консултации с гръцката полиция в град Орестиада, който се смята за най-критичното място за проникване на имигранти в ЕС.
По данни на ФРОНТЕКС през първите шест месеца на годината на гръцко-турската граница са били задържани над три четвърти от 40 977 бежанци без документи, опитали се да влязат в ЕС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!