П равителство и опозиция в Гърция се скараха в парламента, а консерваторите от „Нова демокрация“ напуснаха пленарната зала по време на извънредните дебати, поискани от премиера Алексис Ципрас във връзка с водените от неговото правителство преговори с кредиторите.
В. „Нафтемборики“ пише, че
на преговорите цари пълна мъгла по представения от кабинета списък с реформи,
в замяна на който страната се надява на спасителна инжекция. Отбелязва се, че на преговорите правителството все още не било разкрило своите карти и че Атина очаква от този списък с реформи в хазната да влязат 3,7 млрд. евро, които щели да дойдат най-вече от облагането с данъци на влоговете на гърци в чужбина, от борбата с укриването на данъци, от регулациите, свързани със задълженията на гърците към държавата, от контрабандната търговия, а също и от лицензите за телевизионните канали.
Гръцкото електронно издание нюз.ин обобщава дебатите с оценката, че правителството на Ципрас било решено да стигне до честен компромис с партньорите, спазвайки „червените линии“ и че нямало безусловно да капитулира. Това знаят всички в Гърция и Европа, добавил Ципрас.
В. „Катимерини“ пише, че в
парламента е царяла атмосфера на крайна поляризация
и вместо да бъде обсъждан развоят на преговорите с партньорите, се разразила остра конфронтация между управляващи и опозиция, като тонът на дебатите по-скоро бил предизборен.
В. „Прото тема“ цитира премиера Ципрас, който в своята реч заявил, че през юни правителството няма да обсъжда с кредиторите нов меморандум, а ще „иска ново споразумение за развитие, което да включва и необходимото преструктуриране на гръцкия дълг“, тъй като, по думите му, „никоя страна с дълг от 180 на сто от БВП не може да излезе на пазарите без преструктуриране на нейния дълг“.
В. „Та неа“
сравнява дебатите с бойно поле.
„Няма да отстъпим пред изнудванията“, казал Ципрас. Проблемът, пред който в този момент е изправена Гърция, не е каква позиция ще заема опозицията, а как правителството ще управлява отношенията на страната с кредиторите, а също и належащите проблеми с ликвидността на икономиката, отвърнал бившият премиер Андонис Самарас. Дойдохме в парламента, за да подкрепим гръцките позиции, вместо това получихме обиди. „Нова демокрация“ няма никога занапред да понесе този театър, режисиран от онези, които не желаят помощ, а искат разединение, добавил още лидерът на консерваторите, който упрекнал обвиняващите, че протакат, защото готвят нов меморандум.
Реалната дилема, пред която сме изправени, е: сблъсък с интересите, които ще спечелят от кризата, сблъсък с лобито, застъпващо се за връщане на драхмата или европейски път, казал водачът на партията „Потами“ Ставрос Теодоракис. От своя страна, председателят на ПАСОК Евангелос Венизелос разкритикувал остро премиера Ципрас, като го обвинил, че „заблуждава депутатите, когато казва, че не е нужно споразумението с кредиторите да бъде внасяно в парламента за гласуване“. Той определил като виртуален призива на Ципрас за консенсус и добавил, че извънредните дебати са преследвали вътрешнопартийни цели на СИРИЗА.
Под заглавие „Ципрас не ни направи по-мъдри“ в. „Вима“ изтъква в редакционен коментар, че дебатите, предизвикани от премиера,
не са помогнали много на гръцките граждани да разберат нито какво точно става с преговорите, нито каква е стратегията на правителството.
Критиката на опозицията – с изключение на „Златна зора“, бе фокусирана върху противоречията между правителствената тактика и риторика, както и в настойчивостта на управляващите да не внесат яснота в преговорната си тактика, подчертава изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!