Фалитът, който може да разтърси Балканите
Имението на Ивица Тодорич, собственикът на скандалната "Агрокор", в Загреб   
Източник: ЕПА/БГНЕС

И вица Тодорич вече няма да живее в своя просторен замък от 16 век с изглед към хърватската столица, няма да лети с частния си хеликоптер до луксозната си вила на крайбрежието и да плава с яхтата си в Адриатическо море.

Най-издирваният хърватски беглец, известен в родината си като "Боса", се предаде този месец на полицията в Лондон, след като бе обвинен в лошо управление и присвояване на милиони от многонационалната си компания за храни и търговия на дребно, довеждайки я до толкова внушителен банкрут, че той се превърна в национален въпрос за няколко държави в Югоизточна Европа. Това пише Душан Стоянович в обзор за АП относно фалита на хърватската "Агрокор" - една от най-големите компании на Балканите. 

Защо не трябва да приемаме еврото

Експерт: На Балканите са нужни 25 години да стигнат ЕС

Компанията на Тодорич се срива под тежестта на 7 милиарда долара дългове - сума толкова голяма, че изплащането на пълната гаранция за нея ще разори самата хърватска държава. Ако компанията бъде оставена да потъне, това ще застраши 60 000 служители и хиляди дребни бизнеси в мрежата за снабдяване, включваща фермери от целия регион. Междувременно главните кредитори - руски банки - воюват да извлекат някаква полза, доколкото могат.

"Хърватия е изправена пред неописуемо икономическо и финансово цунами", каза премиерът Андрей Пленкович при неотдавнашните дебати в парламента за управлението на кризата от страна на правителството и призивите за неговата оставка.

Историята на 66-годишния Тодорич и на Агрокор, чийто дял в брутния вътрешен продукт на Хърватия е 15 процента, разкри "шуробаджанашкия" капитализъм, сенчестата приватизация в бившата комунистическа страна и близките връзки между политиката и бизнеса в Западните Балкани, които още се възстановяват от кървавото разпадане на бивша Югославия през 90-те години.

Всичко започва с цветя

Тодорич, заедно с баща си Анте, построява оранжерия през 1976 г. и продава цветя в бивша Югославия. Впоследствие комунистическият режим в страната започва да въвежда пазарни реформи. Бизнесът върви добре и семейството основава "Агрокор" като акционерно дружество през 1989 г.

Като много хърватски бизнесмени с добри политически връзки, Тодорич извлича изгода по време на войните от 90-те години, като участва в широкомащабния процес на приватизация на държавните предприятия, които са разпродавани евтино със сенчести и незаконни сделки. 

Така през 1993 г. Тодорич купува няколко компании, включително и супермаркети, принадлежащи на най-голямата компания за търговия на дребно в столицата.

"Приватизацията, която бе предприета през 90-те години, предизвика твърде много проблеми в Хърватия. Твърде много добри предприятия просто изчезнаха. Твърде много хора, които нямаха никакви пари, сега са много богати", каза Орсат Миленич, председател на парламентарната комисия, създадена за справяне с политическите аспекти на кризата.

Агрокор "стана по-голяма сила от самата държава", каза Миленич.

Тодорич, който управлява компанията с двамата синове и дъщеря си, продължи настойчиво да разширява бизнеса, купувайки всичко - от земеделски земи до фирми за бутилиране на вода, от месопреработвателни предприятия до компании за производство на сладолед и будки за вестници.
Агрокор се разрасна и извън Хърватия, с имоти в съседните Сърбия, Босна и други бивши югославски републики.

Лоши кредити + европейска конукренция = Срив

Анализатори казват, че стремежът към експанзия на Тодорич е предизвикал финансовия колапс на "Агрокор".

През 2014 г. бизнесменът купи 53 процента от затруднената финансово словенска верига за търговия на дребно "Меркатор" за 550 милиона евро, използвайки заеми от държавната руска "Сбербанк", която поддържа високи лихви. Анализатори казват, че покупката на Меркатор е била смъртоносният удар за финансите на Агрокор, тъй като е довела до неустойчив дълг. 

Влизането на Хърватия в ЕС през 2013 г. също засегна компанията, тъй като нейните супермаркети попаднаха в трудна конкуренция с големите германски и други чуждестранни вериги, на които бе позволено да отворят магазини в страната.

Финансовият колапс на Агрокор е "комбинация от бързо разрастване, свръхинвестиране, ниска печалба и скъпи заеми, което доведе до недостатъчен приход на средства за обслужване на кредитните задължения", каза финансовият консултант Андрей Грубишич.

Руската връзка и политиката

Руските пари играят важна роля във финансирането на Агрокор, което създава опасения в Хърватия, че Кремъл опитва стратегически да увеличи политическото си влияние в най-новата членка на ЕС.

Сбербанк е най-големият кредитор на Агрокор с 1,1 млрд. евро. Друга руска банка, близка до Кремъл - ВТБ, разсрочи заеми на стойност около 300 милиона евро. Останалите големи кредитори включват австрийската Ерсте груп и Райфайзенбанк и италианските УниКредит и Интеза Санпаоло.

"Където има големи пари, зад тях стои някаква политика", каза Миленич, който е бивш министър на правосъдието на Хърватия, а сега е в опозиция. "Ако банките са държавни, логично, трябва да има още повече политика".

Синдикът на Агрокор призна претенции на кредиторите на стойност около 6,3 млрд. долара, но заемът от Сбербанк не е включен, официално - защото банката заведе дело срещу компании на Агрокор в други държави, включително във Великобритания.

Това предизвика гневна реакция от Сбербанк, която обяви в изявление, че е "неприятно изненадана" от позицията на хърватското правителство.

"Всеки, включително Сбербанк, може да прибегне до всяка предвидена от закона мярка, в Хърватия или в други държави, за да защити своите интереси и не трябва да бъде дискриминирана заради това", се посочва в изявлението, като се допълва, че банката ще обжалва решението.

Милиардерът продължава борбата 

Тодорич формално все още притежава Агрокор, но хърватското правителство пое нейното управление и си определи срок до следващото лято, за да спаси каквото може от компанията.

Бизнесменът избяга в Лондон на фона на обвиненията в незаконно присвояване, които хърватските власти използваха, за да започнат конфискация на негова частна собственост, която да подпомогне изплащането на дълговете на Агрокор.

След като той се появи в европейския списък на бегълците от арест, Тодорич написа в своя блог, че съвестта му е чиста. "Като лице, чиито човешки права са дълбоко нарушени, аз имам правото да се противопоставя на политическо преследване", гласи изявлението му. 

Той твърди, че правителството е поело неговата компания незаконно и даде сигнал, че ще се бори против екстрадицията си от Великобритания на основание, че е жертва на политическо преследване. Тодорич обяви, че ще заведе дело срещу така наречения "Закон-Агрокор", който бе приет от парламента и позволи поемането на компанията от държавата. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Най-младият участник в историята на Hell’s Kitchen отпадна от надпреварата

Най-младият участник в историята на Hell’s Kitchen отпадна от надпреварата

Любопитно Преди 1 час

Златка от Златните и Ивайло от Червените заслужиха имунитет

Нетаняху: Израелската армия прави дисекция на Газа

Нетаняху: Израелската армия прави дисекция на Газа

Свят Преди 2 часа

Нетаняху: Докато те не върнат нашите заложници, натискът ще се засилва

Протести срещу педофилията и насилието над деца в София и други градове

Протести срещу педофилията и насилието над деца в София и други градове

България Преди 3 часа

Повод за гражданското недоволство са зачестилите случаи на детско насилие

Уволнения в МВР след разкритията на БОЕЦ

Уволнения в МВР след разкритията на БОЕЦ

България Преди 4 часа

За тях съобщи вътрешният министър Даниел Митов, а Бойко Борисов го подкрепи

Ново начало за трима кметове на Доган

Ново начало за трима кметове на Доган

България Преди 4 часа

Това доведе до остра реакция от страна на ДПС-Доган

Министърът предлага нов предмет в училище - „Добродетели и религии“

Министърът предлага нов предмет в училище - „Добродетели и религии“

България Преди 4 часа

Вълчев: Това, което ние водим като разговор, е предметът да бъде част от задължителния учебен план

Общо 36 деца с хранително натравяне в „Боровец“

Общо 36 деца с хранително натравяне в „Боровец“

България Преди 4 часа

Проверки са направени от служители на РЗИ и Областната дирекция по безопасност на храните

Шофьорът, предизвикал катастрофа, в която загина малко момиче, остава в ареста

Шофьорът, предизвикал катастрофа, в която загина малко момиче, остава в ареста

България Преди 5 часа

Той е санкциониран многократно за управление на моторно превозно средство с превишена скорост

Полицията издирва 41-годишен мъж

Полицията издирва 41-годишен мъж

България Преди 6 часа

Той е в неизвестност от 2 ноември 2024 г.

Сидни се събуди под ударите на разярения океан – огромни вълни, съчетани с прилива, връхлетяха австралийския бряг, предизвиквайки хаос и разрушения

Наводнения, разрушения и евакуации - огромни вълни удариха крайбрежието на Сидни

Свят Преди 7 часа

„Беше просто опустошително“, казва генералният мениджър на басейн, пострадал от стихията

Европол разби педофилска мрежа с милиони потребители

Европол разби педофилска мрежа с милиони потребители

Свят Преди 7 часа

Според Европол това е една от най-големите педофилски мрежи в света

Снимката е илюстративна

Правнучката на Махатма Ганди почина на 92 години

Свят Преди 7 часа

През целия си живот Ниламбен Парих следваше принципите на Ганди

Кирил Петков: Няма да подкрепим вот на недоверие преди дата за еврозоната

Кирил Петков: Няма да подкрепим вот на недоверие преди дата за еврозоната

България Преди 7 часа

Кирил Петков: Нашата позиция е ясна – ние сме за Европа и сме против корупцията

Човекът, който прекара два месеца под земята и промени разбирането ни за времето

Човекът, който прекара два месеца под земята и промени разбирането ни за времето

Любопитно Преди 7 часа

Цялата история може да прочетете в следващите редове

Блясък и класа: Виктория Бекъм впечатли на юбилея на Дейвид

Блясък и класа: Виктория Бекъм впечатли на юбилея на Дейвид

Любопитно Преди 7 часа

Звездното парти беше първото от поредицата празненства за рождения ден на Бекъм, който е на 2 май

<p>Двойни стандарти в разследванията: Тръмп срещу Клинтън и Байдън&nbsp;</p>

Администрацията на Тръмп искаше обвинения срещу Хилари и Байдън, но мълчи за скандала със Signal

Свят Преди 8 часа

„Изтичането на класифицирана информация е федерално престъпление, наказуемо с над десет години затвор"