Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган заяви, че обмисля да подложи на референдум предложение за преминаване от парламентарна към президентска система на управление.
В интервю от Лондон за телевизия "Блумбърг", цитирано от "Хюриет дейли нюз", Ердоган каза също, че иска да започне създаването на нова конституция на Турция след парламентарните избори, които ще се състоят на 12 юни.
Той добави, че
конституцията трябва да бъде по-кратка и по-лесно разбираема
и че народът може да гласува за смяна на управлението с преминаване към президентска система.
Това не е нещо, което се нуждае от подлагане на референдум веднага и със сигурност не е в нашия дневен ред преди изборите, но е тема за разговори след това, заяви Ердоган.
Премиерът заяви, че за първи път е повдигнал въпроса за нуждата от преминаване към президентска система през 90-те години, когато е бил кмет на Истанбул.
Ердоган каза също, че приоритетът му е да реорганизира кабинета.
"Няма да имаме държавни министри, освен вицепремиерите. Може също да намалим броя на министрите до 20. Това ще бъде първата ни тема след изборите, ако не успеем да го направим по-рано с правителствено решение", посочи той.
Парламентът ще прекрати работата си през април преди предстоящите парламентарни избори на 12 юни.
Правителството поиска "разширяване на правомощията"
за периода, в който парламентът няма да работи, но опозиционните партии критикуваха този ход, като заявиха, че по този начин изпълнителният орган "ще заобиколи парламента".
Искането ще бъде обсъдено в парламента следващата седмица, посочва "Хюриет дейли нюз".
Турците искат връщане на смъртното наказание,
показват резултатите от анкета на изданието "Хабертюрк", извършена по интернет. 95,88% от турците са за връщане на смъртното наказание, особено в случаите, в които става въпрос за убийство на деца, уточнява изданието.
Анкетата бе извършена за 48 часа само с въпроса "Да или не на смъртното наказание?". Участвали са общо 76 874 души.
Повод за анкетата на "Хабертюрк" е зачестяването на случаи на убийства на деца в Турция.
Един от най-шокиращите случаи бе през миналата година. По време на Рамазан Байрам в град Кайсери три деца, братче и сестриче и тяхно приятелче бяха отвлечени, докато обикаляли къщите, за да поздравят хората, които срещу това ги гощават с бонбони и други сладки неща според традициите на Байрама. Тези дни бяха намерени труповете на трите дечица. Води се разследване как са били убити.
Турция премахна смъртното наказание през 2002 г.
От 1984 г. обаче то практически не се изпълняваше, а се прилагаше само доживотен затвор.
Благодарение на премахването на смъртното наказание, смъртната присъда на лидера на ПКК Абдула Йоджалан бе превърната в доживотна и той продължава да я излежава.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!