Турският министър-председател Реджеп Тайип Ердоган смени четирима от 25-те министри в кабинета си.
Тези промени обаче не бяха голяма изненада, тъй като самият премиер анонсира по-рано този месец, че ще има ревизия в министерския съвет.
Една от най-важните смени е тази на министъра на вътрешните работи. На поста бе назначен Муаммер Гюлер, бивш валия (окръжен управител) на Истанбул, след като предшественикът му Идрис Наим Шахин направи доста гафове с редица свои изказвания.
Назначаването на Гюлер се разглежда като важно послание във връзка с ръководството на започналия нов процес на преговори между турските власти и намиращия се в затвор на остров Имралъ лидер на Кюрдската работническа партия (ПКК) Абдуллах Йоджалан с цел постигане на мирно решение на кюрдския проблем.
Другата важна промяна е смяната на министъра на образованието Йомер Динчер. На негово място бе назначен Наби Авджъ, един най-близките и доверени сътрудници на Ердоган. Дълги години Авджъ бе главен съветник и пиар на Ердоган и бе ръководител на екипа, който организираше избирателните му кампании. Твърди се, че Наби Авджъ е от малкото хора, на които Ердоган има пълно доверие.
Смяната на министъра на образованието е изненада, тъй като под негово ръководство се предприе образователна реформа и се предполага, че е свързана със студентските вълнения.
Министърът на културата и туризма Ертугрул Гюнай се раздели с поста, който изпълнява два последователни мандата. На негово място бе назначен Йомер Челик. Роден през 1968 г., Челик е и член на Изпълнителното бюро на Партията на справедливостта и развитието (ПСР), а през 2010 г. бе избран за зам.-председател на партията по външната политика и същевременно е политически съветник на Ердоган.
Силна изненада предизвика смяната на министъра на здравеопазването Реджеп Акдаг. Акдаг е от най-старите кадри на ПСР и бе министърът с най-дълъг стаж в кабинетите на Ердоган. За него се казва, че е спечелил най-много гласове за ПСР. Под негово ръководство бяха извършени редица здравни реформи, включително забраната на тютюнопушенето.
За министър на здравеопазването бе назначен Мехмет Мюеззиноглу. Той е от мюсюлманската общност в гръцка Тракия. По професия е лекар. Дълго време бе председател на областната организация на ПСР в Истанбул. Добре познат е сред изселническите среди от балканските държави.
За разлика от очакванията промяната не е мащабна и представлява по-скоро освежаване на силите, отбелязва турската преса.
Според коментари в политическите кулоари със смяната на четирима от общо 25 министри премиерът Ердоган е извършил балансирана промяна без да разклати вътрешнопартийното равновесие в Партията на справедливостта и развитието, посочва в."Миллиет".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!