Т върдения на турския премиер Реджеп Тайип Ердоган, че дори президентът на страната – Абдуллах Гюл, е подслушван, са основна тема в турските медии днес.
Изказването на Ердоган бе направено пред журналисти на връщане от посещението му в Иран.
"Такива неща възникват пред нас. От подслушване на президента до подслушване на мен самия. Докато се стигне до председателя на парламента, на нашите семейства, на нашите деца. Подслушвали са всички", заяви турският министър-председател. Той добави, че невинаги подслушването е било директно, но че са били подслушвани лица, които провеждали разговори с хора от държавния връх.
"Подслушване и в президентската резиденция", пише в заглавие в. "Акшам".
Министър-председателят отново говори за необходимостта от премахване на съдилищата със специални правомощия и за реформата в съдебната система, пише и в. "Хюриет". Той посочи, че решенията за предприемане на подслушвания вече ще трябва да бъдат взимани с единодушие в съдилищата за тежки престъпления. "Работим по пакет, който ще засяга както съда, така и вътрешното министерство", заяви още премиерът.
Според турските медии
правителството подготвя законопроект, който ще затрудни извършването на полицейски акции и предприемането на подслушвания
на телефонни разговори. В пакета със съдебни реформи на кабинета се предвижда също премахване на съдилищата със специални правомощия, осъдили наскоро стотици офицери за участие в заговори срещу ислямо-консервативното правителство, което е на власт от 2002 г. Съгласно въвежданите промени подслушвания ще може да бъдат извършвани за срок до три месеца, а с прекъсване това ще може да се проточи най-много до половин година, съобщи сайтът "Хаберлер".
За да бъде предприета такава стъпка обаче, ще е нужно съдебният състав да вземе единодушно решение, а прокурорът да оправдае подобни действия с конкретни данни за организацията, спрямо която се предприема подслушването, и за съответните лица. Ако проектът влезе в сила, занапред няма да може да бъдат извършвани полицейски акции и обиски по нареждане на прокуратурата, без да има съгласие от окръжния управител или негов заместник, посочва още "Хаберлер".
Ердоган свърза обиските в последно време на турски камиони, пътуващи за Сирия с
"паралелната държава",
както той описва съществуващата според него мрежа от поддръжници на ислямския проповедник Фетхуллах Гюлен в държавните структури. В турските медии се появиха информации, че камионите, с които пътували служители на разузнавателната служба МИТ, са превозвали оръжие. Властите отказаха да съобщят какъв е бил превозваният товар. "За съжаление, случаят беше операция на паралелната структура, няма никакво друго обяснение", каза премиерът, като добави, че според закона за националната разузнавателна служба МИТ прокуратурата не е имала право да извършва проверки на камионите, без да поиска разрешение от премиера.
Междувременно в. "Тюркие" публикува резултатите от най-новата социологическа анкета за влиянието на антикорупционната операция на 17 декември (при която бяха задържани редица лица, близки до властта) върху обществените нагласи преди предстоящите избори за местни органи на властта през март. Според резултатите от изследването на агенция КОНДА управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) ще получи 47,7% от гласовете, следвана от Народнорепубликанската партия (28,2 процента), Партията на националистическото действие (14,4%) и прокюрдската Партия за мир и демокрация (5,9%).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!