Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган постави пред демонстрантите в парка "Гези" в Истанбул ултиматум - да напуснат парка или ще бъдат изкарани оттам принудително, предадоха световните агенции.
Повече няма да седим и да чакаме, каза той пред кметовете от управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) и добави, че това е
"последно предупреждение",
информира ДПА.
Ердоган заяви, че властите ще разчистят истанбулския площад "Таксим" от "закононарушители", предаде АП.
"Този площад принадлежи на хората в Истанбул, на хората в цялата страна и на посетителите от чужбина. Така че ние не можем да позволим закононарушители да се шляят свободно на този площад", заяви Ердоган пред кметове. "Ние ще разчистим площада".
Предупреждението идва по-малко от ден, след като проислямската партия на Ердоган предложи план за референдум по проекта за преустройство на парка "Гези" до площада, заради който започнаха протестите.
Турският министър на вътрешните работи Муаммер Гюлер също заяви, че е необходимо демонстрантите да се изтеглят от парка "Гези" и да използват различни от сегашните методи за изразяване на интересите си, предаде ИТАР-ТАСС.
Гюлер подчерта пред журналисти, че форматът на сегашните протестни акции, при които демонстрантите са заели цялата територия на парка с палатки, е неприемлив.
Той добави, че властите и силите за сигурност са готови да предприемат мерки за извеждането на демонстрантите от парка "Гези", но обеща в такъв случай да се действа внимателно и да не се предприемат силови действия.
Междувременно в гласувана днес
резолюция
Европейският парламент (ЕП) се обяви срещу грубите мерки, използвани при мирните демонстрации, и заяви, че Ердоган трябва да изиграе обединителна и помирителна роля.
Европейските депутати са дълбоко притеснени от
непропорционалната и прекомерна употреба на сила от страна на
турската полиция срещу мирните и законни демонстрации в
истанбулския парк "Гези", съобщи българската пресслужба в ЕП.
Отговорните за полицейското насилие трябва да бъдат изправени пред съда, задържаните мирни протестиращи - незабавно освободени, а жертвите - компенсирани, заявиха депутатите. Те одобриха балансираната реакция към протестите на президента Абдуллах Гюл, както и извиненията на вицепремиера Бюлент Арънч, но заклеймиха нежеланието на турското правителство и на премиера Ердоган да вземат мерки за помирение, да се извинят и да осмислят реакциите на част от населението.
Протестиращите все повече имат чувството, че гласът на малцинството, разочаровано от последните ограничения, не се чува достатъчно, заявиха депутатите. Те подчертаха, че в плуралистичната демокрация мнозинството е отговорно за включването на опозицията и на гражданското общество в процеса на взимане на решения.
Провеждането на мирни и законни демонстрации само по себе си е доказателство за жизнеността на гражданското общество в Турция, но държавата трябва да подобри демократичните си институции, върховенството на закона и спазването на основните свободи, заявиха депутатите.
Те изразиха притеснение и от нарушенията в свободата на медиите в Турция, включително чрез цензура и увеличаваща се автоцензура. Масмедиите продължават да мълчат относно демонстрациите, а потребители на социалната мрежа "Туитър" бяха арестувани. Членовете на ЕП подчертаха важността на независимата преса за демократичното общество, както и ролята на съдебната власт в гарантирането на тази свобода, цитирайки големия брой задържани и осъдени журналисти.
Пред кметове от управляващата Партия на справедливостта
и развитието (ПСР) обаче по-рано днес Ердоган заяви, че
няма да признае
резолюция за събитията в Турция на Европейския парламент,
предаде турската частна телевизия Си Ен Ен Тюрк.
Той напомни за продължаващите в Гърция демонстрации заради икономическата криза, като заяви: "Не признавам резолюцията, която ЕП ще приеме за Турция. Нека тези, които я приемат, първо да погледнат Гърция. Когато в Гърция полицията и хората се изправяха едни срещу други, какво друго направиха европейските власти освен еврозоната да даде пари на гърците", запита премиерът.
Последните събития в Турция бяха дискутирани на пленарна сесия на Европейския парламент вчера, на която присъства Катрин Аштън, а днес следва да бъде гласувана резолюция.
Междувременно АП съобщи за пета жертва на протестите – 26-годишния Етхем Саръсюлюк, ранен в главата при митинг на 1 юни в Анкара. Агенцията се позовава на семейния адвокат Сема Аксой, според когото Саръсюлюк е бил в кома и е починал днес. Преди няколко дни обаче РИА Новости съобщи за смъртта на Саръсюлюк и го обяви за третата жертва на протестите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!