"Хиляди съдебни дела са напът", така премиерът на Турция Реджеп Тайип Ердоган потвърди намерението си да стигне докрай в борбата срещу паралелните структури.
Турският министър-председател заяви това в интервю за в. "Йени шафак", взето от журналисти, придружавали го по време на обиколката миналата седмица във Виена, Париж и Лион.
Ердоган е отговорил на журналистически въпроси в самолета на връщане от Лион. Той е критикувал остро освобождаването на заподозрените за нелегалните подслушванията в страната, отново сочейки към "паралелната държава", както той определя общността на ислямския проповедник Фетхуллах Гюлен, която има влияние в полицията и системата на правосъдието.
"Освобождават се онези, които са поставили бръмбари в офиса на премиера. Ако тук няма паралелна съдебна власт, то къде има! Но няма да оставя нещата така. Ще използвам правата си докрай. Трябва да има цена за поставянето на подслушвателни устройства в офиса на премиера. Ако ли не, то това е трагедия за всички", каза Ердоган.
"Както те заведоха стотици дела срещу нас, така и ние ще заведем стотици, хиляди дела", заяви премиерът, като добави, че вече има някои развития в борбата срещу общността на Гюлен.
"В тюркски републики и в някои африкански страни бяха затворени и се затварят училища на тази паралелна организация", каза още той.
В интервюто Ердоган засегна също въпроса за кандидатурата на своята Партия на справедливостта и развитието (ПСР) за президентските избори, като каза, че чакат опозицията да официализира своя кандидат, преди управляващите да обявят кой ще се яви на президентските избори от тяхно име. Запитан дали при промяна на кандидата на опозицията (НРП и другата главна опозиционна сила - Партията на националистическото действие се обединиха около кандидатурата на Екмеледин Ихсаноглу, бивш генерален секретар на Организацията за ислямско сътрудничество), това ще се отрази и на положението при ПСР, Ердоган каза, че е възможно.
На въпрос за турските заложници, отвлечени в иракския град Мосул от радикалната ислямистка групировка "Ислямска държава в Ирак и Левант", той каза, че контактите продължават и важното за правителството е да осигури завръщането на турските граждани живи и здрави.
Междувременно Народнорепубликанската партия (НРП) иска ново начало с кюрдите, пише турският в. "Радикал" в коментар на журналиста Мурат Йеткин, който анализира възможността за сближаване между опозиционната кемалистка партия и кюрдите преди предстоящите президентски избори през август и "очертаващите се на хоризонта" парламентарни избори догодина.
Повод за материала е участието на лидера на НРП Кемал Кълъчдароглу на прием, организиран от Центъра за обществени проучвания в Диджле (град в окръг Диарбекир) с участието на близо 60 неправителствени организации от Източна и Югоизточна Турция, където живее преобладаващо кюрдско население.
"Радикал" обръща внимание, че срещата има ключово значение за кюрдската политика с оглед на кризите в Сирия и Ирак и наближаващите президентски избори.
"Също толкова важно е, че в един такъв момент лидерът на НРП Кемал Кълъчдароглу бива поканен за оратор, а той приема и отива", изтъква авторът.
Йеткин посочва, че вероятно с оглед на тези събития на конгреса в Анкара на прокюрдската Демократична партия на народите (ДПН) се е заговорило, че НРП вече няма да бъде пречка пред процеса за уреждане на кюрдския проблем в страната.
"Но както изглежда, за да може НРП да убеди Диарбекир и кюрдските избиратели като цяло, за да намери подкрепа сред електората в Диарбекир и Югоизтока и за да може да работи спокойно, трябва най-малкото да определи една по-ясна линия по отношение на обучението на майчин език", пише авторът.
Относно поведението на прокюрдските политици на предстоящите президентски избори, Мурат Йеткин прогнозира, че ДПН ще се яви със свой собствен кандидат и в случай, че както се очаква сегашният премиер Реджеп Тайип Ердоган се кандидатира за поста, то кюрдската формация ще направи всичко възможно, за да не получи той над 50 на сто от гласовете на първия тур от изборите, за да има по-голяма възможност за пазарлъци по отношение правата на кюрдите.
"Ако пък Ердоган не се кандидатира? Тогава само за един ден всички политически карти в Турция ще бъдат раздадени отново. Но тогава вероятно помиряването и (стремежът за) ново начало на НРП с кюрдите ще продължат", залючава авторът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!