„Румъния е на прав път и трябва да остане на него. Борбата с корупцията остава най-голямото предизвикателство и основен приоритет. Приветстваме постигнатия напредък през изминалата година, който трябва да бъде затвърден през 2015 г.“. Това заяви в Брюксел първият зам.-председател на Европейската комисия Франс Тимерманс при представянето на докладите за България и Румъния по Механизма за сътрудничество и проверка, предаде агенция Аджерпрес.
Докладът отчита напредъка на Румъния и уточнява, че
трябва да бъде запазен консенсусът по отношение на реформите.
Тимерманс добави, че продължавайки прилагането на Механизма за сътрудничество и проверка, който се радва на безспорната подкрепа на гражданите, Комисията ще запази подкрепата си към усилията на Румъния да постигне резултати по отношение на прозрачността на назначенията на ръководните постове в съдебната система, финализирането на законодателните инициативи и системната борба с корупцията.
Докладът хвали постигнатия от Румъния напредък, но
критикува парламента,
обвинявайки го, че спъва правосъдието заради отказа му да отнеме имунитета на някои политици, които имат проблеми със закона, отбелязва информационният сайт Зиаре. „Решенията на парламента да позволят или не на органите за наказателно преследване да третират парламентаристите като всички останали граждани продължават да изглеждат лишени от обективни критерии“, се посочва в документа.
Експертите на ЕК отбелязват също, че са съществували някои случаи, в които „парламентът е показал нежелание да приложи окончателни съдебни решения или решения на Конституционния съд“.
Омбудсманът също е критикуван затова, че не е оспорил в Конституционния съд някои извънредни постановления на правителството.
Дейността на Националната дирекция за борба с корупцията, Националната агенция по прозрачността, Върховния касационен съд и Висшия съвет на магистратурата е
оценена положително
от европейските представители, отбелязва Зиаре, като се позовава на доклада. Предприетите действия от основните съдебни институции и от властите с компетенции в сферата на прозрачността с цел борба с корупцията на високо равнище са запазили „забележителна динамика“, се посочва в документа.
Същевременно документът уточнява, че остава „ясно усещане, че
постигнатият напредък трябва да бъде укрепен
и изграден на още по-сигурна основа“.
Експертите оценяват, че „макар прилагането на Гражданския кодекс, Гражданско-процесуалния кодекс, Наказателния кодекс и Наказателно-процесуалния кодекс да са показали прагматично и продуктивно сътрудничество между правителството и съдебната система, една година по-късно много законодателни въпроси остават нерешени“.
Продължава да е налице липса на последователност в някои съдебни решения – аспект, който е източник на тревога, посочва документът.
Докладът е най-добрият до момента,
заяви румънският министър на правосъдието Роберт Казанчук, цитиран от Аджерпрес. Казанчук коментира, че представеният днес документ отбелязва „неоспоримия напредък“ в борбата с корупцията и прилагането на новите кодекси.
Президентът на Румъния Клаус Йоханис приветства факта, че докладът на ЕК е преобладаващо положителен и подчерта, че от заключенията от този документ става ясно, че дейността на основните съдебни институции и тези с компетенции в борбата с корупцията е отбелязала „впечатляваща динамика“, съобщава още Аджерпрес.
Европейската комисия разпространи днес поредните доклади за България и за Румъния по Механизма за сътрудничество и проверка. В окончателния документ е записано, че следващите доклади ще бъдат изготвени „след около година“. През март Съветът на ЕС ще оцени тазгодишните доклади за двете страни. Експерти изразиха мнение, че липсват причини за разделянето на двете държави, обхванати от механизма, и за прекратяването на неговото действие първо в едната, а по-късно в другата страна.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!