Гърция е на добър път, но за страната има рискове от висока инфлация, от по-ниски от очакваните приходи в бюджета и от бавни реформи в здравеопазването и държавния сектор.
Това гласят оценките в първия междинен доклад на Европейската комисия, изготвен след посещението на експерти от Тройката - Европейския съюз (ЕС), Международния валутен фонд (МВФ) и Европейската централна банка (ЕЦБ), от 14 до 17 юни в Атина, съобщават гръцките медии.
Тройката е констатирала
намаляване на бюджетния дефицит на Гърция с 40%
през първата половина на годината и напредък в реформирането на пенсионната система.
ЕС, МВФ и ЕЦБ смятат, че макроикономическите параметри на Гърция в "общи линии" са съобразени със сценария, описан в правителствения план за икономии, но по въпроса за инфлацията се отбелязва, че ценовата политика на правителството трябва да бъде преразгледана.
В доклада се отбелязва, че бюджетната стабилизация на страната е отбелязала напредък, което се виждало от прилагането на всички бюджетни мерки, предприети до март в рамките на плана за икономии и в мемарандума, договорен с ЕС и МВФ. В него се дава оценка, че държавните приходи изостават и че държавните разходи са по-ниски от първоначално заложените цели.
Преценява се, че изпълнението на бюджета от януари до май е довело да намаляване на бюджетния дефицит с 40 на сто в сравнение със същия период на 2009 г.
Еврокомисията обаче смята, че все още са явни рисковете по отношение на бюджетната стабилизация и препоръчва на
правителството в Атина да продължи стриктно да прилага плана за финансова хармонизация,
като постави акцент върху здравеопазването, където според Брюксел напредъкът е ограничен.
Накрая се подчертава, че експерти на ЕС, ЕЦБ и МВФ ще посетят отново Атина в края на юли и първите дни на август, за да инспектират постигнатия напредък и да дадат оценки по изпълнението на условията в меморандума, които ще послужат като основа за взимането на решения от Еврогрупата и МВФ относно отпускането на втория транш от заемите за Гърция на обща стойност 110 млрд. евро.
Междувременно, на 8 юли гърците отново излизат на обща 24-часова стачка, свикана от синдикатите, и страната им за сетен път ще бъде напълно парализирана в знак на протест срещу внесения от правителството законопроект за пенсионната реформа.
Реформата предвижда увеличаване от 60 на 65 години на възрастта за пенсиониране на жените, с което се изравнява с тази на мъжете, както и увеличаване от 35-37 на 40 години на осигурителния стаж за получаване на пълна пенсия.
Това ще бъде шеста общонационална стачка срещу мерките за икономии на правителството от началото на годината.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!