Една пета от турските генерали в момента се намират в затвора, съобщава турският вестник "Хюриет".
Шестдесет и осем турски генерали са зад решетките, което е 19 на сто от общия брой генерали в страната.
Някои от арестуваните висши военни са заподозрени за участие в нелегалната организация "Ергенекон", която се смята, че е организирала заговори за сваляне на правителството, други са заподозрени в участие в предполагаемия план за военен преврат под кодово име операция "Чук".
Вълна от арести на висши военни имаше и в рамките на разследването на т.нар. "постмодерен преврат" от 1997 г., когато военните принудиха ислямисткото правителство на Неджметтин Ербакан да подаде оставка.
Тази седмица 11 генерали бяха изпратени в предварителен арест в рамките на разследването.
Петима от изпратените в ареста генерали са от резерва, а другите шестима са действащи военни.
Първоначално турският министър-председател Реджеп Тайип приветства разследването, но в сряда
изрази безпокойство
във връзка със следващите една след друга вълни от арести на военни в рамките на разследването "постмодерния преврат".
По думите на Ердоган арестите нарушават общественото спокойствие и ще удавят страната. "И ние сме сериозно обезпокоени от това - е казал премиерът. - Необходимите стъпки трябва да бъдат направени и завършени преди да се продължи напред. Но когато тези вълни идват една след друга, страната се дави в тях. Не смятам, че тази работа трябва да се проточва толкова много," добави Ердоган.
Междувременно днес започна ново съдебно заседание от процеса срещу двамата все още живи ръководителите на
военния преврат в Турция от 12 септември 1980 г. -
Кенан Еврен и Тахсин Шахинкая. Двамата обвиняеми, които са съответно на 94 и 86 години, отново не присъстваха в съдебната зала по здравословни причини, предаде АФП, като се позовава на турските медии.
Процесът срещу двамата обвиняеми - седмия турски президент Кенан Еврен, който по времето на преврата бе началник на Генералния щаб, и тогавашния командващ турските военновъздушни сили Тахсин Шахинкая, започна на 4 април.
В обвинителния акт се настоява за присъди доживотен затвор със строг тъмничен режим за двамата заради опит за цялостно или частично променяне или премахване на конституцията, както и за анулиране или незачитане на работата на парламента.
Конституционна реформа, одобрена на референдум през септември 2010 г.,
откри пътя за съдене на ръководителите на военния преврат.
Дотогава турската конституция, съставена под влияние на военните и приета през 1982 г., съдържаше член, който предпазваше Кенан Еврен и извършителите на преврата от евентуално съдебно преследване.
Превратът от 12 септември 1980 г., оглавяван от Еврен, е третият военен преврат в историята на съвременна Турция. Последният е от 1997 г.
През 1980 г. генералите завзеха властта след години на политически стълкновения, отнели живота на стотици хора. В продължение на три години след преврата турските въоръжени сили ръководеха страната чрез Съвет за национална сигурност, преди демокрацията да бъде възстановена.
Общо 650 хил. души бяха задържани през този период, а досиетата на 1 683 000 души се пазеха в полицейските участъци. 230 хил. души бяха съдени по 210 хил. дела, главно по политически причини. Освен тях 517 души бяха осъдени на смърт, а срещу 7000 бяха повдигнати обвинения за престъпления, наказвани със смъртна присъда. Петдесет от осъдените бяха екзекутирани. В резултат на лошите условия и изтезанията в затворите още 299 души починаха по време на лишаването от свобода.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!