Вицепрезидентът на САЩ Джоузеф Байдън пристига тази седмица на Балканите на обиколка, която включва Босна и Херцеговина, Косово и Сърбия.
Той ще разговаря с ръководствата на трите страни за необходимостта от ускоряване на реформите с цел интегрирането на Западните Балкани в ЕС, предадоха информационните агенции.
Според експерта по балканските въпроси Даниел Нелсън в Белград Байдън ще подчертае необходимостта Сърбия да стане неделима част от Европа.
"Сърбите вървят към Европейския съюз, но със скоростта на охлюв. Тази тенденция се забавя от проблеми като корупцията, политиката на намеса във вътрешните работи на Косово и крехкото състояние на демокрацията в самата Сърбия", заяви Нелсън пред радио Гласът на Америка.
Той добави, че Байдън очаква от Белград енергични мерки на всичките три фронта и направи оценката, че американският вицепрезидент пристига на Балканите "без тояга и морков".
Байдън също иска да чуе от лидерите в Белград, че няма да подкопават независимостта на Косово с подтикване на сепаратизма или отцепването на частите, в които живее сръбско малцинство, каза Нелсън.
Според него също така на срещите си с ръководството на Сърбия американският вицепрезидент ще посвети специално внимание на отношенията между босненската Република Сръбска и Сърбия и ще потърси от президента Борис Тадич уверения, че не приема постоянните заплахи за отцепване, които пристигат от Република Сръбска и нейния премиер Милорад Додик.
Становището на американската администрация, е, че Босна и Херцеговина все още не е постигнала необходимата стабилност, посочи още Нелсън.
С изключение на Сараево и още няколко места в Мюсюлманско-хърватската федерация, Босна и Херцеговина не функционира както трябва, нито като икономическа, нито като обществена единица, смята балканският експерт.
Байдън ще поиска да чуе от лидерите в Белград дали възнамеряват да подтикнат към разтрогване на Дейтънското споразумение, смята Нелсън.
В Прищина вицепрезидентът на САЩ преди всичко ще изтъкне американската подкрепа за независимостта на Косово, оценява още експертът.
"Това е вече свършен факт. Колкото по-бързо всички в Белград разберат това, ще бъде по-добре за Сърбия и региона като цяло. Смятам, че Байдън ще предаде на лидерите на Косово, че САЩ подкрепят независимостта на Косово, както и че очакват от премиера Хашим Тачи да премине от думи към дела по отношение на европеизацията на Косово", заяви Нелсън.
Той добави, че от косовските лидери Байдън ще поиска специално да осигурят сигурност и човешки права на сръбското малцинство и да защитят сръбските културни и религиозни паметници в Косово.
Президентът на САЩ Барак Обама бе посрещнат с протести пред католическия университет "Нотр дам" в град Саут бенд, щата Индиана, съобщи Асошиейтед прес.
Протестиращите го обвиняваха, че защищава правото на аборт и насърчава изследвания със стволови клетки.
Въпреки протестите извън сградата на университета Обама бе посрещнат с овации в аулата, където му бе удостоен с почетна научна титла.
През последните дни протестите срещу гостуването му в университета "Нотр дам" и връчването на почетна титла се активизираха до равнище, при което полицията бе принудена да арестува 19 души в събота и още пет в неделя, посочва АП.
В словото си пред абсолвентите Обама заяви, че "на определено ниво възгледите на двата лагера (за и против абортите) са несъвместими". Той обаче призова аудиторията и съгражданите си "да престанат да свеждат до карикатури онези, които имат различни възгледи".
Отворени сърца, отворени умове, безпристрастни думи, това е начинът на живот, който винаги е бил традиция за "Нотр дам", обобщи в речта си Барак Обама.
Встъпилият в длъжност в началото на тази година президент на САЩ подкрепя правото на аборт, но настоява тази процедура да се прилага рядко, подчертава АП.
Тази позиция противоречи на схващането на католическата църква и на редица други християнски вероизповедания, че абортите и използването на човешки зародиши за изследвания със стволови клетки са равносилни на унищожаването на човешки живот и трябва да бъдат забранени със закон.