Румънският президент Траян Бъсеску обявис драстични икономически мерки, сред които намаляване с 25% на заплатите в държавния сектор и с 15% на обезщетенията на безработните и пенсиите, за да се избегне евентуално излизане от контрол на държавния дефицит.
Ще бъдат засегнати всички заплати, включително минималната, но правителството ще компенсира тази загуба до 600 леи (около 160 евро), подчерта Бъсеску.
Намаленията на заплатите, които са решени в съгласие с МВФ и ЕС, ще влязат в сила от 1 юни.
Надявайки се, че икономическият растеж ще бъде възстановен, заплатите биха могли да бъдат възстановени на сегашното им ниво през 2011 г., каза Траян Бъсеску.
Според него Румъния може да избира между увеличаването с четири пункта на ДДС и плоския данък върху доходите и печалбата от една страна, или от друга - масивно преструктуриране на разходите.
Тази рецепта не е лесна, но така не може да продължава, каза президентът и допълни, че частният сектор вече е поел тежестта на кризата.
Тези мерки трябва да помогнат на Румъния да "избегне изключително трудна ситуация, породена не само от това, което се случва в икономиката й, но и от икономическите събития в региона", допълни Бъсеску, намеквайки за кризата в Гърция.
Тази програма, целяща да намали държавните разходи, е неизбежна, посочи той на пресконференция след среща в Букурещ с представителите на Международния валутен фонд, посветена на оценка на реформите.
Румъния, която силно бе засегната от световната финансова криза, ползва от 2009 г. програма за помощи в размер на 20 млрд. евро от МВФ, Европейския съюз и Световната банка, срещу което е поела ангажимента да извърши дълбока реформа в държавния сектор, отбелязва АФП.
Досега Румъния е получила 9,3 млрд. евро от МВФ, 2,5 млрд. евро от ЕС и 300 млн. евро от Световната банка.
Днес бе обявено, че мисията на МВФ, която оценява начина по който Румъния изпълнява условията на стендбай споразумението с фонда, ще удължи посещението си в Букурещ до 9 май.
Преговорите между МВФ и румънските власти включват няколко варианта за намаляване на бюджетния дефицит, сред които, според неофициални източници, е и увеличаването на ДДС от 19 на 22% и на плоския данък от 16 на 20%.
Националната банка обаче обяви, че се противопоставя на увеличаването на ДДС.
Румънските власти и МВФ преговарят за нова цел на бюджетния дефицит за 2010 г., която да бъде между 6,3 и 6,5%, след като първоначално определената цел беше 5,9% от БВП.
Двете преговарящи страни обаче не са стигнали до решение как да бъде запълнена "дупката" в бюджета, която се дължи на факта, че първоначално беше предвиден икономически растеж от 1,3%, а сега се говори за нулев растеж.
Друг проблем е фактът, че румънската държава не си е получила сумата от 600 млн. долара от продажбата на компанията Ромпетрол, а МВФ разглежда тази сума като приходи, които няма да бъдат реализирани, посочиха източници, близки до преговорите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!