Хърватската полиция потвърди, че Иво Санадер, бивш министър-председател от 2004 до 2009 г., е напуснал страната часове преди прокуратурата да поиска от парламента да отнеме депутатския му имунитет.
Говорителят на полицията Крунослав Боровец съобщи, че Санадер е напуснал Хърватия днес, като пресякъл границата със Словения.
Боровец каза, че полицията "не е имала правни основания" да го спре, защото няма издадена заповед за ареста му.
Хърватският парламент отне имунитета на Санадер, който внезапно подаде оставка преди 17 месеца, и това ще даде възможност той да бъде арестуван във връзка с разследване за корупция.
Обвиняван е за злоупотреба с власт, но не е известно за какво точно ще бъде разследван от прокуратурата, за което тя е поискала задържането му.
Говорителят на полицията Крунослав Боровец съобщи, че Санадер е напуснал Хърватия, като пресякъл границата със Словения. Словенските власти не можаха да кажат обаче дали той още е на словенска територия.
Журналисти от загребския в. "Вечерни лист" са успели да се свържат със Санадер чрез есемес с въпрос "Избягахте ли и ще се явите ли на призовката на УСКОК (службата за борба с корупцията)?", на което той отговорил: "Пътувам по работа, предварително планирано, разбира се, че ще се явя".
След решението на парламента срещу Санадер вероятно ще бъде издадена и международна заповед за арест.
Не е известно закъде е отпътувал, но той има фирма в Австрия, а напоследък често пътуваше до САЩ, отбелязва Асошиейтед прес.
Словенското радио предаде неофициална информация, че Иво Санадер е отлетял за Лондон от люблянското летище "Бърник".
Според "Вечерни лист", който се позовава на неофициални сведения, Иво Санадер няма австрийско гражданство, както твърдяха някои медии.
Разбира се, той би могъл да поиска политическо убежище в Австрия, но тогава ще трябва да докаже, че е жертва на политическо преследване в страната си, а проблем може да бъде и фактът, че Австрия преди няколко години въведе значително усложнена процедура за предоставяне на гражданство, посочва изданието.
Еврокомисарят по разширяването Щефан Фюле отказа да коментира случая Санадер, но каза, че преговорите на Хърватия с ЕС няма да бъдат приключени, докато страната не покаже конкретни резултати в борбата против корупцията.
57-годишният Санадер ще бъде най-високопоставеният държавен служител, арестуван някога в Хърватия.
Двама души от неговия кабинет, бившият вицепремиер Дамир Поланчец и бившият министър на отбраната Берислав Рончевич, вече бяха осъдени по обвинения за корупция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!