Турският в. "Миллиет" публикува таен доклад, изготвен през 1997 г. от шефа на канцеларията на тогавашния министър-председател на Турция Месут Йълмаз, който потвърждава палежите на гори в Гърция, поставянето на бомби на о-в Родос и едно нападение срещу лагер на ПКК в гръцкия град Ламия, пише електронното издание на гръцкия в. "Та неа".
Според "Миллиет" турската разузнавателна служба МИТ поискала докладът да изчезне, тъй като можел да предизвика много проблеми.
Разследването, довело до разкриването на документа, било извършено от двама журналисти на турския вестник – Джан Дюндар и Ръдван Акар.
Според тях
"Турция бе гневна за дадения подслон на членове на ПКК в Гърция.
Две групи, без едната да знае за другата, започнаха действия". Едната група е била от специалните части, която поела палежите, а втората от тайните служби, която се заела с бомбените атаки.
"Миллиет" отбелязва, че след палежите и бомбите, гърците се обадили на турците и поискали "прекратяване на огъня". Обаждането е било прието и пожарите са били спрени. Малко по-късно, според "Миллиет", било преустановено и даването на подслон на членове на ПКК в Гърция.
Гръцкият в. "Та неа" пише още, че на този таен доклад се позовал и турският в. "Ватан", който твърдял, че в него имало над 10 страници във връзка с пожарите в Гърция. Според турския вестник докладът бил включен в досиетата, свързани със съдебния процес около дейността на организацията Ергенекон.
Двата вестника пишели още, че докладът бил намерен след ареста на Догу Перинчек, член на Ергенекон.
Скандалът се разрази, след като турският вестник "Биргюн" цитира
Йълмаз, който говори за турско участие в палежите на гори в Гърция
по време на управлението на министър-председателката Тансу Чилер през 90-те години. Вестникът твърди, че Йълмаз споменал за пари, които били дадени тогава, за да се предизвика дестабилизация чрез преврат срещу президента на Азербайджан Алиев, а също и горски пожари в Гърция.
По-късно Йълмаз поясни пред журналисти, че неговото изказване е било представено погрешно и че
изказването му се е отнасяло до горски пожари в Турция,
а не в Гърция.
"Гръцките ни приятели побързаха да реагират. Това, което имах предвид, бяха пожарите в Турция. През 90-те години по време на големите горски пожари в Турция имаше информация, че те са свързани с гръцките тайни служби. Аз казах, че докато тази информация не бъде доказана, публикуването й ще бъде грешка за отношенията ни с Гърция..."
Колелото обаче вече се беше завъртяло и
гръцкият главен прокурор нареди да започне спешно разследване във връзка с твърденията.
Впоследствие Гърция връчи две протестни ноти - едната на турското посолство в Атина, а другата чрез посолството си в Анкара на турското външно министерство, с искане на обяснения.
В телефонен разговор с турския си колега Ахмет Давутоглу гръцкият външен министър Ставрос Димас подчерта, че "докато въпросът с изявленията на бившия турски премиер стои непроучен, той ще трови общественото мнение и ще спъва усилията за изграждане на доверие между народите на двете страни".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!