С ърбия изтегли целият персонал на посолството си в Скопие. В сградата в момента няма нито един служител.
Дипломатическият персонал е извикан на консултации в Белград, разкриха македонските власти, получили специална нота по въпроса.
Вероятната причина е неофициална информация, че Македония ще подкрепи членството на Косово в ЮНЕСКО.
Сръбски и македонски медии: Русия иска да спре промените в Македония
"Крик": Спецагент и лидерът на сърбите дърпали конците в Македония
От външното министерство в Скопие уточниха че "не са запознати с причините за решението" на Белград да изтегли дипломатите си.
За защитата на сигурността на посолството се предприемат всички необходими мерки, уточниха още от македонското МВнР.
Сръбският посланик в Скопие Душанка Дивяк-Томич е препоръчала на журналисти в родината си да попитат външното министерство в Белград за причините за изтеглянето.
Според източници на агенция "Максфакс" по този начин Белград реагира на информацията, че Македония ще подкрепи членството на Косово в културната агенция на ООН ЮНЕСКО. От Скопие нито потвърдиха, нито отрекоха това решение (виж долу)
Сръбският президент Александър Вучич заяви, че служителите на посолството в Скопие са изтеглени заради "достатъчно доказателства от компетентните разузнавателни служби относно много настъпчивите действия срещу сръбските власти и институции".
По-късно външният министър Ивица Дачич потвърди, че дипломатите са извикани в Белград поради
"потвърдено засилено действие срещу Република Сърбия".
Дачич допълни, че персоналът най-вероятно ще бъде обратно в Скопие следващата седмица. "Недвусмислено искаме добри отношения с Македония, но е наше задължение да защитим интересите си", допълни Дачич.
Временното връщане на посланик, консули и други дипломати е възприета ранна мярка при възникване на сериозни проблеми в отношенията между две страни.
От македонското правителство също коментираха случая, като използваха възможността да обяснят решението си при гласувана на членството на Косово в ЮНЕСКО.
"Правителството на Република Македония ще има предвид позициите на страните членки на ЕС",
гласи официалното съобщение.
Сръбската агенция "Танюг" изтъкна, че това е промяна в позицията на правителството на Зоран Заев, който само преди месеца е заявил, че страната му със сигурност ще остане неутрална при гласуването на членството на Косово в ЮНЕСКО.
Малката балканска страна се отдели от бивша Югославия през 1999, а през 2008г. официално обяви независимостта си от Сърбия. Белград и до този момент не признава независимо Косово.
Това е поредна ескалация и на напрежението между Скопие и Белград в последните месеци.
В началото на юни бе разкрит секретен доклад на македонската Дирекция за сигурност и контраразузнаване, в който
сръбски дипломати и държавни служители бяха обвинени, че работят за задържането на Македония в сферата на влияние на Русия.
Сред споменаваните имена в доклада е служителя на сръбските спецслужби Горан Живайлевич. Той беше забелязан сред нахлулите в македонския парламент на 27 април, когато местни националисти нанесоха побой на някои депутати, сред които и на днешния премиер Зоран Заев.
Македонските служби свързват Русия и Сърбия с пораждането на напрежението тогава. Миналата седмица македонската външна министърка открито заговори за руска намеса във вътрешните работи на страната, което възмути Москва.
Друг повод за напрежение между Скопие и Белград се появи, след като миналия месец сръбският външен министър
Ивица Дачич нарече "грешка" признаването на Република Македония с това й име по време на визитата му в Атина.
Гърция води спор с Македония относно името на страната заради което в международни документи официалното название на западната ни съседка е Бивша Югославска Република Македония.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!