В червената си памучна лятна рокля, с гердан и бяла чанта през рамо тя можеше да се разхожда по моравата на някое градинско парти; пред нея обаче е застанал приведен маскиран полицай, който пръска сълзотворен газ, каращ дългата й коса да се надига.
Образът на жената в червено, споделян безкрайно в социалните мрежи
и рисуван като карикатурен образ по плакати и стикери, се превърна в лайтмотив за протестиращите жени на придружаваните от насилие антиправителствени демонстрации през последните дни в Истанбул, пише Александра Хъдсън от "Ройтерс".
"Снимката въплъщава същината на този протест - насилието на полицията срещу мирните протестиращи, хората, които само се опитват да защитят себе си и това, което ценят", казва студентката по математика Есра в квартал "Бешикташ" близо до Босфора, който е един от центровете на протестите през последната седмица.
На едно от изображенията, рисувани върху стени, жената изглежда много по-голяма от полицая. "Колкото повече пръскате, толкова по-големи ставаме", пише на надписа до него.
САЩ и ЕС, както и правозащитни организации, изразиха загриженост от твърдите действия на полицията срещу демонстрантите.Премиерът Реджеп Тайип Ердоган нарече в понеделник протестиращите екстремисти, които
"живеят ръка за ръка с тероризма" - описание, което изглежда не пасва
с образа на жената в червено.
Имаше други, облечени в по-бойно облекло и със спортни маски на лицата, които хвърляха камъни, но ясно се забелязва големият брой много млади жени в "Бешикташ" и на площад "Таксим", където протестите започнаха в петък вечерта.
С очила за плуване и хирургически маски срещу сълзотворния газ, обвили около вратовете си шалове с ресни, Есра, Хасине и Седжил стояха неспокойно в квартал "Бешикташ" в понеделник вечерта заедно с нарастваща група младежи, а със спускането на мрака настроението ставаше още по-мрачно.
Те принадлежат, както вероятно и жената в червено, към редиците млади, красноречиви жени, които
смятат, че има какво да загубят в Турция на Ердоган
Те се чувстват заплашени от това, че той насърчава ислямската забрадка, символ на женската набожност.
Много от жените сочат към новото законодателство срещу абортите като знак, че Ердоган, който съветва туркините да раждат по три деца, иска да ограничи правата на жените и да ги върне към традиционните им благочестиви роли.
"Уважавам жените, които носят забрадка, това е тяхно право, но искам и моите права да бъдат защитени. Не съм левичарка или антикапиталистка. Искам да бъда бизнесдама и да живея в свободна Турция", казва Есра.
Мустафа Кемал Ататюрк, основателят на светската република, създадена през 1923 г. от руините на Османската империя,
насърчи жените да носят западни дрехи вместо забрадки
и издигна образа на работещата жена.
По ирония, Ердоган днес е разглеждан, за добро или за лошо, като най-влиятелния турски лидер след Ататюрк. Ердоган бе издигнат на власт за първи път през 2002 г. и остава без конкуренция по популярност, привличайки силната подкрепа на консервативната Анадола.
Демонстрациите в десетки градове предполагат обаче, че популярността му може би намалява, поне сред средната класа, която клонеше към него в първите години на политическите и икономически реформи, ограничили влиянието на армията и въвели някои поправки по отношение на правата.
"Ердоган казва, че 50% от хората са гласували за него. Тук съм, за да покажа, че принадлежа към другите 50%, тази половина от населението, към чиито чувства той не показа уважение, онези, които се опитва да смачка," казва студентката по химия Хасине.
"Искам да имам бъдеще тук, в Турция, кариера, свобода да живея живота си. Всичко това обаче е застрашено. Искам Ердоган да разбере," добавя тя.
Ердоган, вярващ мюсюлманин, който
отрича да има ислямистки амбиции за Турция,
отхвърля всякакъв намек, че иска да тласне когото и да било към религиозна отдаденост.
Той казва, че новите закони за алкохола, също осъждани от жените, са били приети като мярка за опазване на здравето, а не на религиозни основания.
Протестиращите сега са по-добре организирани отколкото когато безредиците започнаха. Някои от демонстрантите носят каски, други са облечени изцяло в черно, повечето са обути с маратонки.
Много обаче носят женствени дрехи, както момичето с червената рокля, заснето на площад "Таксим".
"Разбира се, че съм притеснена и знам, че тук може да съм в опасност. За мен обаче това е нищо в сравнение с опасността да загубя турската република, свободите и духа й," казва 23-годишната студентка по икономика Бусра, която споделя, че родителите й подкрепят нейния протест.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!