В интервю за германския вестник "Шпигел" гръцкият премиер Алексис Ципрас отрече да е забранявал на министъра на финансите Янис Варуфакис да дава интервюта, за да не провокира европейските партньори.
Ципрас обаче потвърди, че е казал на всичките си министри да намалят изявленията. Гръцкият премиер, който избягва да отговори директно на част от въпроси на германския вестник, отрече да е правил различни изявления в Брюксел и в Атина.
Следващият транш, който ще трябва да бъде даден през юни, за да се избегне фалита, Ципрас не нарече помощ, а обща отговорност и солидарност. Според него това не е филантропия спрямо Гърция.
Ципрас заяви, че 35% от гърците сега живеят под прага на бедността, а 600 000 деца са недохранени.
На въпроса защо не инициира посещение в Берлин, Ципрас заяви, че е готов да се срещне с всеки, който иска да се види с него, но уточни, че когато искал да говори с германския канцлер Ангела Меркел той й се обадил по телефона. Гръцкият премиер завършил интервюто с думите, че "не ходи на места, на които не е поканен".
"Спрете да губите време",
призова днес председателят на Еврогрупата Йерун Дейселблум, финансов министър на Дания. Напредъкът в реформите, свързани със спасителната програма за Гърция, е твърде бавен, предупреди той, призовавайки преговорите да започнат сериозно възможно най-скоро.
"Готови сме да ги подкрепим на основата на бъдещ напредък в спасителната програма. Сега изглежда губим време", каза Дейселблум днес преди началото на председателстваната от него среща на финансовите министри от еврозоната.
"От последното заседание на Еврогрупата бе постигнато малко от гледна точка на нови преговори, от гледна точка на прилагане. Трябва да спрем да губим време и наистина да започнем сериозно да преговаряме", допълни той.
Европейският принос към спасителната програма за Гърция бе удължен само с четири месеца и времето изтича, предупреди Дейселблум.
В интервю за холандския вестник "Де Фолкскрант" той отбеляза, че Гърция трябва да представи още предложения за реформи според условията на спасителната програма.
От общо 20 мерки, които гърците трябва да осъществят, те са представили шест,
посочи пред изданието Дейселблум.
Зам.-председателят на Европейската комисия и комисар за еврото Валдис Домбровскис пък отбеляза пред в. "Франкфуртер алгемайне цайтунг", че "едно писмо тук или там не променя нищо". По думите му, ако програмата трябва да приключи успешно, то гръцкото правителство трябва да изпълни условията по тази програма.
Петер Рамзауер от баварския Християнсоциален съюз, който участва в управляващата коалиция на германския канцлер Ангела Меркел, посочи днес, че Гърция ще е по-добре извън еврозоната, намеквайки, че германският министър на финансите Волфганг Шойбле споделя това мнение неофициално, информира Ройтерс.
Напускайки еврозоната, както намекна министърът на финансите Волфганг Шойбле, страната може да стане конкурентоспособна отново от гледна точка на валутата с една нова драхма, писа във в. "Билд" Петер Рамзауер, който е бивш транспортен министър. Меркел и Шойбле официално заявяват, че искат Гърция да остане в еврозоната.
Германският заместник-финансов министър Щефен Кампетер отбеляза в радио интервю, че не очаква днес да бъдат взети съществени решения по въпроса за Гърция, тъй като финансовите министри на еврозоната очакват още подробности по плана за реформи.
Проучване на общественото мнение, публикувано днес, сочи, че мнозинството гърци искат Атина да постигне споразумение с международните кредитори, за да не напусне еврозоната. Страната даде да се разбере, че може да изпита големи затруднения при изплащането на свои задължения това лято. Тя няма достъп до 7,2 милиарда евро (7,8 милиарда долара), които й остават от спасителния пакет, докато не се споразумее с кредиторите си Еврокомисията, Европейската централна банка и Международния валутен фонд за реформите, които трябва даизвърши, отбелязва ДПА.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!