Черна гора ще получи статут на страна кандидатка за членство в Европейския съюз (ЕС), обяви тази вечер комисарят по разширяването Щефан Фюле, който представи тазгодишния "пакет за разширяването" на Европейската комисия (ЕК) и напредъка на деветте включени в пакета страни.
Предприсъединителните преговори с Черна гора обаче биха могли да започнат едва когато в нея се стабилизират институциите, гарантиращи налагането на закона и борбата срещу престъпността и корупцията, изтъкна Фюле.
На Албания не се дава такъв статут, а за преговори за присъединяване може да се говори едва след като страната изпълни политическите критерии за членство в ЕС и след като се стабилизират политическите институции в страната, продължи комисарят.
С Хърватия се намираме в крайна фаза на предприсъединителните преговори. За да приключат успешно, е необходимо страната да положи още усилия в борбата с престъпността и корупцията, за да не се налага създаване на механизъм за мониторинг и контрол, отбеляза комисарят.
За Турция той отбеляза, че е "спешно" страната да изпълни договорености, свързани с двустранните отношения с Кипър. Това е изключително важно с оглед на водените предприсъединителни преговори, подчерта Щефан Фюле.
ЕК започва подробно проучване в Исландия и най-важното е страната да положи усилия за информиране на населението си какво представлява ЕС като организация.
Спирайки се на Македония, Фюле отбеляза, че тази страна изпълнява политическите критерии за членство в ЕС, но същевременно припомни, че решения в съюза за започване на преговори за членство се взема единодушно.
Водят се преговори за официалното име на Македония под егидата на ООН и намирането на взаимно приемливо решение е от първостепенна важност за започване на предприсъединителни преговори, заяви той.
За Сърбия комисарят отбеляза, че тя е добре поставена да изпълнява изискванията на споразумението за стабилизиране и асоцииране, каквото Европейския съюз е сключил и с други балкански страни, но що се отнася до получаване на статут на преговаряща страна за членство, това ще зависи от задълбочаването на сътрудничеството с Международния съд за военните престъпления в бивша Югославия. Освен това Сърбия трябва да покаже повече конструктивност в отношенията с Косово.
Според Щефан Фюле за Босна и Херцеговина най-важното сега е да бъде създадено правителство с ясен ангажимент към европейската перспектива на страната. Необходимо е също конституцията на Босна и Херцеговина да бъде поставена в унисон със спазването на правата на човека в Европейския съюз, заяви той.
Що се отнася до Косово, мнението на Европейската комисия е, че страната не показва конструктивен подход по отношение на регионалните форуми за сътрудничество.
Скоро ще започнем преговори с Косово за визово либерализиране, както и разговори за сключване на споразумение за свободна търговия, отбеляза същевременно Фюле.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!