Конституционният съд на Румъния реши, че резултатите от референдума за отстраняване от поста на румънския президент Траян Бъсеску са невалидни, предаде агенция Аджерпрес.
Решението е било прието с шест гласа "за" и три "против".
Председателят на Конституционния съд Аугустин Зегрян заяви, че от гледна точка на организацията референдумът е бил валиден, но не е събран изискваният от закона кворум, тоест 50% плюс един от избирателите.
Отстраненият Бъсеску следва да се върне в президентския дворец "Котрочени", посочва Аджерпрес.
На референдума на 29 юли близо 88% от гласувалите подкрепиха отстраняването на Бъсеску, но избирателната активност бе малко над 46%.
Бъсеску и неговите симпатизанти бяха призовали за бойкот на референдума, за да не се дава легитимност на злоупотребите на управляващия Социал-либерален съюз.
Румънският премиер Виктор Понта заяви на пресконференция, че
решението на Конституционния съд ще бъде спазено.
"Това е решение, което се надявам ще сложи край на една политическа криза, която нанесе вреди на Румъния и която със сигурност ще остави следи в румънското общество", заяви Понта.
Той обаче добави, че "Траян Бъсеску е президент, избран с 5 млн. гласа и уволнен със 7 млн. гласа. Гласът на народа е много ясен".
"Моето послание като премиер към гражданите на Румъния е за стабилност и доверие. Решението на Конституционния съд ще бъде спазено и приложено, но това е несправедливо решение, против демократичните закони, против абсолютното мнозинство на гражданите, които гласуваха за смяна на политическия режим", заяви още премиерът. Понта подчерта, че "от 29 юли Траян Бъсеску е нелегитимен президент на Румъния, президент на Конституционния съд".
"От гледна точка на правителството референдумът потвърди волята на румънския народ, беше организиран правилно и беше успех за тези, които вярват в демокрацията", добави премиерът социалдемократ.
Консерваторът
Бъсеску бе отстранен с гласуване в парламента на 6 юли т.г.
от лявоцентристкото мнозинство, което пое властта през май.
Според управляващите той системно превишава правомощията си. Бъсеску пък обвинява правителството и парламентарното мнозинство в непочтеност, корупция и интриги.
Тогава Конституционният съд определи, че при процедурата за отстраняване на Бъсеску е спазена конституцията и отхвърля сезирането за наличие на юридически конфликт между парламента и президента.
Бъсеску веднъж вече бе отстранен от поста си. Това стана през 2007 г. след гласуване в парламента. На последвалия референдум обаче повечето румънци го подкрепиха и той бе възстановен на длъжността си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!