Н ай-малко 30 са вече загиналите при рекордно тежките наводнения в Сърбия и Босна, съобщи АФП.
Над 20 тела са били докарани в моргата в Добой, съобщи тази вечер кметът на този северен босненски град Обрен Петрович. Предишните данни на АФП бяха за най-малко 16 загинали, 6 от които в Добой, в Република Сръбска.
Властите в Сърбия наредиха спешна евакуация на жителите на малкия град Барич, близо до най-силно засегнатия от наводненията град Обреновац, на 30 км от Белград, предаде Асошиейтед прес.
Над 15 000 души са евакуирани до момента от засегнатите от наводнения райони на Сърбия, като мнозина са намерили подслон в училища и спортни зали.
Наводнението в района на Обреновац застрашава електроцентралата Никола Тесла, която е най-голямата в Сърбия
Капацитетът на централата вече бе намален, след като близката въгледобивна мина бе наводнена.
В борбата със стихията се включиха над 10 хиляди доброволци. Над 150 хиляди домакинства са без ток.
Тежко е положението и в Босна, където са се задействали около 300 свлачища, които поглъщат къщи и автомобили и още повече усложняват работата на спасителите.
Погледната от въздуха почти една трета от Босна, предимно североизточната част, прилича на огромно кално езеро, като къщи, пътища и железопътни линии са под водата.
Адмир Малагич, говорител на министерството на сигурността, каза, че около един милион души, или една четвърт от населението на страната, живеят в засегнатите райони. Жертвите от наводненията в Сърбия и в Босна са най-малко 20, съобщиха по-рано днес представители на местните власти.
В сръбския град Обреновац, който е под вода, се извършва безпрецедентна евакуация. На някои места водното ниво достига до пет метра височина
Около обяд в събота сръбските медии съобщиха, че дигата около града се е скъсала. Нивото на водата за момента е спряло да се увеличава, но опасността не е отминала.
Дигата е пробита в дължина от 100 метра. Според Предраг Марич, който ръководи сектора за извънредни ситуации, положението в Обреновац може да се усложни допълнително и ситуацията да стане много, много по-трагична.
"Всичко зависи от това доколко ще успеем бързо да възстановим дигата. Работим интензивно, в противен случай положението в Обреновац може да стане много, много сериозно", каза Марич. Той подчерта, че борбата за спасяване на всеки един от хората там продължава. В спасителните операции участват над 100 лодки, уточни той. "Става въпрос за хиляди хора, но не можахме да стигнем до всеки един от тях. Приоритет бяха тези на по-долните етажи, разбира се, децата, бременните жени и възрастните. По този начин ще работим и днес", подчерта Марич.
Цяла нощ спасителни екипи евакуираха хора от най-засегнатия от наводненията сръбски град Обреновац, евакуацията продължава и в момента, изкарват се и тела на загинали. В спасителните операции участват и хеликоптери на вътрешното министерство.
Марич каза, че няма да съобщава никакви данни за жертвите, докато водата не се оттегли. Хората в Обреновац могат да се евакуират само с лодки и хеликоптери. След това те се прехвърлят с автобуси в центровете за настаняване в Белград.
Подобно е състоянието в град Шабац, където стотици къщи са под водата и много хора все още чакат да бъдат изведени. Работата на спасителите е изключително затруднена, защото няма как да се стигне до къщите и самите населени места. През нощта бяха изградени диги с близо 20 000 чували с пясък, които се опитват да спрат водата в Шабац. На няколко места в града положението е критично.
Нивото на река Сава вече премина историческото си ниво от 595 см. от 1987 г.
Синоптиците очакват валежите да продължат, но не това е основният проблем. След падналите над 150 литра на кв. м., нивата на реките продължават да се покачват.
В Белград няма наводнения, но здравните власти предупреждават, че придошлите реки са извадили много боклуци на повърхността, което увеличава възможността от болести и зарази. Питейната вода в града все пак е годна за консумация.
Ситуацията е много по-страшна, отколкото изглежда, призна сръбският премиер Александър Вучич
Според него днес най-трудно ще бъде в Парачин и Свилаянц. Вучич предупреди, че предстои втора вълна от наводнения в страната. Според него Сърбия има готовност да се справи с природното бедствие.
"Направихме всичко, което можахме, сега ни остана само да се молим на Бога, че дигите няма да бъдат пробити. Никой не знае какво ще се случи", каза Вучич. Той призна, че вече е започнало изкарването на първите тела в Обреновац и изрази тревогата си за това какво хората ще видят след изтеглянето на водата.
Ситуацията в Сърбия е много тежка, ще направим всичко възможно за хората, които вече над 48 часа не спят и помагат, по-специално тези в Обреновац, полицията и армията, добави той.
Има огромен недостиг от лодки, храна и вода. Вътрешното министерство в Белград призова всички, които имат лодки, да ги предадат в най-близкия щаб за извънредни ситуации. Министърът на здравеопазването Златибор Лончар призова за спешна доставка на мляко на прах за пострадалите в Обреновац.
Над 3000 сърби снощи пристигнаха пред Сава център в Белград, за да се включат в спасителните операции за бедстващото население в Шабац. Белградските граждани се отзоваха на призива на Александър Вучич, който съобщи, че са необходими допълнителни сили за спасяването на хората.
Българските спасителни екипи късно снощи пристигнаха в Ягодина и веднага се включиха в спасителните операции. "В нашия състав има 28 души. Имаме спасителни лодки. В Сърбия оставаме поне 48 часа и ще дадем всички от себе си да помогнем на пострадалите", каза началникът на специалните части Димитър Бришимов пред местните медии. В българската група за помощ са включени 8 пожарни автомобила, мотопомпи и 2 лодки.
Руското министерство на гражданската отбрана, извънредните ситуации и ликвидирането на последствията от стихийните бедствия е изпратило в Сърбия спасителен екип, състоящ се от 70 души.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!