С ръбската полиция арестува и екстрадира брата на албанския премиер Еди Рама – Олси.
Това се случи след провокация, довела до безредици по трибуните и терена по време на квалификационен мач за Европейското първенство по футбол през 2016 между Сърбия и Албания в Белград. Впоследствие срещата беше прекратена.
Малко преди края на първото полувреме над терена бе пуснат да лети безпилотен летателен апарат (квадрокоптер), носещ знамето на Велика Албания.
Идеята за Велика Албания предвижда обединение към днешния Албания на всички области, където живеят етнически албанци, вкл. територии от Черна гора, Македония, Гърция, Сърбия, вкл. Косово.
Стефан Митрович от домакините успя да хване албанския флаг и да го отстрани.
Тогава
сръбският национал бе нападнат от албанските футболисти.
Гостуващите привърженици започнаха да хвърлят факли към терена, а сръбски фенове нахлуха на тревата и нападнаха албанските футболисти, докато те тичаха към тунела.
Олси Рама е арестуван за организирането на инцидента и бе екстрадиран, съобщи ТАНЮГ като се позова на източник в сръбското МВР.
Според белградските медии именно
той е управлявал квадрокоптера.
Рама е бил арестуван във ВИП ложата на стадион „Партизан“ заедно с още трима свои сънародници, прекарал е около 40 мин. в полицейско управление, а след това е бил закаран направо на летището. Полицията е взела това решение заради невъзможността да му определи мярка за неотклонение поради стачката на адвокатите в Сърбия, пишат медиите.
Братът на албанския премиер е влязъл в Сърбия с американски паспорт от САЩ, където живее от 1997 г.
Сръбският вицепремиер и министър на външните работи Ивица Дачич нарече инцидента
преднамерена и планирана предварително политическа провокация.
Сърбия не носи никаква отговорност за прекратяването на мача, каза той. „За мен главният въпрос е как ще реагира Евросъюзът и УЕФА, защото, ако някой от Сърбия размахваше знамето на „Велика Сърбия“ в Тирана или Прищина, то това вече щеше да е в дневния ред на Съвета за сигурност на ООН. Тук трябва да се подчертае, че в провокацията лично участва братът на албанския премиер, който трябваше да бъде гост на мача“, заяви Дачич.
Албанският премиер Еди Рама пък написа в „Туитър“: „Горди бяхме с червено-черните, докато се играеше футбол, за съжаление на съседите, които оставиха лошо впечатление за организацията“.
Инцидентът разпали страстите и зад граница.
Наложи се служители на косовската полиция, полицейската мисия на ЕС в Косово – Еулекс (EULEX), и военни от мисията под командването на НАТО в Косово – Кейфор (KFOR), да разгонват тълпи косовски албанци, излезли по улиците в Косовска Митровица и опитващи да се прехвърлят в сръбските квартали. Медиите съобщават, че от двете страни на моста през река Ибър, разделяща града на сръбска и албанска част, се струпали тълпи, готови да влязат в сблъсък. По-рано косовските албанци излязоха по улиците на града, за да отпразнуват провалянето на мача Сърбия-Албания
Масови демонстрации на албанци имаше и в Прищина и в Тирана. Албански запалянковци обкръжиха сръбското посолство в албанската столица и полицията го охранява, съобщава сръбският вестник „Блиц“.
Запалянковци празнуваха в центъра на косовската столица Прищина с фойерверки, музика и скандиране „Албания, Албания“, предаде Танюг. Много граждани на Прищина излязоха по площадите, а по улиците се движеха колони от автомобили, от които се развяваше знамето на Албания. Полицията блокира достъпа на автомобили до централния площад.
Случката отекна дори в Черна гора, където тя бе отпразнувана от местни албанци. Черногорските медии излъчиха видеозаписи и снимки на вървящи в колони по улиците голям брой албанци със знамена на Албания в общините Улцин, Плав и Тузи. Те излязоха по улиците в подкрепа на албанския футболен отбор.
Европейската комисия поздрави сръбските власти за овладяването на обстановката.
Според нас сръбските власти показаха професионализъм в овладяването на положението, коментира Мая Коциянчич, говорител на върховния представител на ЕС по външната политика и сигурността Катрин Аштън. Разочаровани сме от случилото се, добави тя. Не приемаме намеците в някои медии, че ЕС има роля в този инцидент. Политиката не трябва да служи за провокации по стадионите, допълни Кочиянчич.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!