П ротестиращи в Босна подпалиха днес правителствени сгради и влязоха в сблъсък с полиция за борба с безредиците, съобщи Ройтерс. Това се случи в третия ден от протестите срещу икономическата и политическа стагнация в страната.
Протестни демонстрации имаше в няколко босненски градове - Сараево, Зеница и град Тузла.
Под натиска на протестиращите правителството и премиерът на кантон Тузла, откъдето започнаха антиправителствените протести, които обхванаха цялата страна, подадоха оставка.
Междувременно полицията използва водни струи, за да разпръсне протестиращи, които се опитаха да влязат в сградата на президентството в Сараево. (на живо от Сараево)
Демонстрантите обаче успяха да предизвикат пожар в част от президентския дворец в босненската столица.
Репортер на агенцията на мястото на събитията предаде, че протестиращи са счупили прозорци и са хвърлили факла в сградата, въпреки усилията на специалните части на полицията да разпръснат протеста с водни оръдия.
ИТАР-ТАСС съобщава за стотици ранени в Сараево. На място имало 11 коли на Бърза помощ.
Репортер на Ройтерс съобщава също, че два автомобила и полицейска будка пред президентската сграда са били подпалени.
Сълзотворен газ и дим покри центъра на Сараево, където полицията използва гумени куршуми и звукови гранати срещу няколко хиляди демонстранти, които също нахлуха и подпалиха сградата на кантоналното правителство.
В помощ на полицаите, които се опитваха да усмирят демонстрантите, на улиците излязоха части за борба с тероризма, предаде ИТАР-ТАСС. Информацията бе потвърдена от полицията на Федерация Босна и Херцеговина.
Местни медии съобщават, че усилията на полицията да разпръсне демонстрантите все пак са дали резултат - привечер броят на протестиращите на улицата в Сараево е намалял. В болниците в столицата са закарани 50 ранени, в това число трима тежко пострадали.
Протести имаше в още няколко босненски градове.
Фотограф на Ройтерс в Тузла съобщи, че близо 6000 души са протестирали днес в града срещу затварянето на фабрики, продадени от държавата. Част от протестиращите са се отцепили от основната група и са атакували правителствена сграда, която са подпалили. Заклещени в капан от пламъците, няколко души са скочили през прозорците.
Според съобщение на полицията в Тузла най-малко осем души са ранени, включително двама полицейски служители, един от които сериозно.
Агенция Франс прес съобщава, че близо стотина младежи с качулки на главите, носещи емблеми на местния отбор по футбол, са проникнали в сградата на местното правителство в Тузла и са опустошили мебелите. Те хвърляли телевизори през прозорците. Над 5000 демонстранти отвън са ги аплодирали.
Стотици полицаи са се оттеглили на около стотина метра и са направили кордон около сграда, в която се помещават службите за спешна помощ на града.
Пламъци и гъст дим излизали от първия етаж на 10-етажната правителствена сграда в Тузла. Протестиращи вътре в сградата пречили на пожарникарите да изгасят огъня.
Демонстрациите принудиха правителството и премиера на кантон Тузла да подадат своите оставки.
Правителствената сграда в централния град Зеница също е била подпалена, съобщават местни медии. Протестиращи скандирали: "Крадци!" и "Революция!". Голяма част от тях са се събрали по призиви за протести в социалната мрежа "Фейсбук".
След днешния ден на демонстрации в страната са били ранени над 145 души, предадоха световните агенции.
Късно вечерта протестът стихна, но остава засилено полицейското присъствие.
Един от лидерите на демонстрантите - Алдин Сиранович, заяви, че множеството настоява за оставката на правителството.
"Те ни крадат от 25 години и рушат нашето бъдеще. Ние искаме те да се махнат", заяви той пред събралите се на протеста.
Правителството на Мюсюлманско-хърватската федерация се събра на извънредно заседание и призова протестиращите към преговори, съобщава Ройтерс.
"Докато има етническо разделение, дълбоко вкоренена корупция и шуробаджанащина, няма да има оправяне в това общество", заяви политическият анализатор Гойко Берич пред агенцията.
За трети пореден ден в Босна се организират протести срещу високата безработица и продължилата две десетилетия политическа инерция след междуетническата война от 1992-95 г., посочва Ройтерс и отбелязва, че това са най-сериозните граждански вълнения след края на войната.
Вчера в Тузла избухнаха ожесточени сблъсъци между хиляди демонстранти и силите на реда, при които бяха ранени 130 души, главно полицаи. Задържани бяха осем протестиращи. Близо 7000 души, според местните медии, и 2000 души, според полицията, протестираха вчера в града. В демонстрацията участваха работници от няколко бивши държавни предприятия във фалит, които не са получавали заплати от месеци.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!