Между 40 и 50% от сръбските ученици в основните училища на практика са неграмотни, разкриват резултатите от тестовете за осмокласници.
"Това означава, че тези ученици не са в състояние да разберат малко по-дълго или по-сложно изречение или текст. Те възприемат само кратки и прости изречения с една информация", пояснява проф. Александър Бауцал от Белградския университет.
Според него почти 1/2 от децата могат да бъдат класирани в групата на практически неграмотните лица.
По време на последния тест на PISA - международна програма за оценяване уменията на учениците, в който са участвали 57 държави, сръбските деца са заели 41-о място.
"Това е ясно предупреждение, че нашата образователна система практически не функционира, защото тя само възпроизвежда получените знания.
Когато поискате от нашите деца да стигнат до собствено заключение или преценка, те се затрудняват. В училищата ни тези способности не се развиват и това обяснява тези резултати", казва пред вестник "Прес" координаторът на програма PISA за Сърбия Драгица Павлович-Бабич.
Близо половината от децата на кюрдите в Турция пък нямат възможност да ходят на училище, а други малцинства в страната също са подложени на дискриминация в образованието, твърди доклад на Международната група за правата на малцинствата.
Според авторката на документа Нурджан Кая фактът, че турските власти не могат да осигурят еднакъв достъп до образование за децата, които не са от турски произход, може да навреди на усилията на Анкара за присъединяване към ЕС, който призова страната да увеличи културните права за етническите малцинства.
Турция признава само гърците, арменците и евреите за малцинства и не дава специални права на другите етнически или религиозни групи, вкл. кюрдите, които са 20 на сто от населението на страната, както и ромите и алевитите, отбелязва Ройтерс.
Милиони кюрди са напуснали родните си места в Югоизточна Турция през последните 30 години, за да се заселят в големите градове от западната част на страната в търсене на работа, както и за да избегнат въоръжения конфликт между турската армия и кюрдските сепаратисти.
48 на сто от анкетираните кюрдски семейства са посочили, че не могат да пращат децата си на училище, след като са напуснали родните си места. Основна причина е бедността на преселниците, изтъква докладът на базираната в Лондон група.
Нивото на грамотност в населения главно с кюрди Югоизточен Анадол е 73%, а в западната част на Турция, където стандартът на живот е много по-висок, е 87 на сто.
В последно време страната намали ограниченията по отношение на кюрдския език и сега се организират езикови курсове по кюрдски в няколко университета, отбелязва Ройтерс.
Кюрдските деца, както и други етнически групи, които учат в държавни училища, не могат да изучават майчиния си език, се казва още в доклада на Международна група за правата на малцинствата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!