Гръцкият бюджетен дефицит е достигнал 14,493 млрд. евро през първите осем месеца на 2010 г., отбелязвайки спад от 32,2% на годишна основа, сочат данни, публикувани от гръцкото министерство на финансите и цитирани от АФП.
Месечното съкращение на бюджетния дефицит надхвърля първоначално поставената цел от 26,5%, се посочва в съобщение на министерството.
Този спад се дължи основно на съкращаване на разходите със 7,7%, което е над първоначалните предвиждания за 5,5%, и на увеличение на приходите с 3,3% на годишна основа.
Целта за 2010 г. е увеличение на приходите с 13,7%, отбелязва агенцията.
Гърция се ангажира през пролетта да сведе бюджетния дефицит до 8,1% в края на 2010 г.
Безработицата в Гърция е спаднала до 11,6% през юни от 12% през май, но все още е по-висока от нивото преди една година. Това показват данни на статистическия институт, публикувани днес и цитирани от АП.
Над 582 хил. гърци са били безработни през юни на фона на 427 хил. през същия месец миналата година, когато безработицата е била 8,6%.
Гръцката агенция за управление на дълга обяви, че ще пусне на търг 26-седмични държавни облигации в началото на следващата седмица на стойност 900 млн. евро.
Търгът трябва да приключи на
17 септември и ще бъде първият от предварително обявените редовни месечни
емисии на държавни облигации, които заместват тримесечните емисии.
Междувременно международният валутен фонд (МВФ) обяви, че е
деблокирал втория транш от кредита за Гърция в размер от 2,57 млрд. евро.
Отпускането на транша беше одобрено от мнозинството на членовете на управителния съвет на фонда, в който са представени 24 страни и групи страни.
"Гръцките власти дадоха добър старт на икономическата си програма и тяхната решимост да я изпълнят започва да дава плодове", заяви зам.-изпълнителният директор на МВФ Мурильо Португал.
През май МВФ отпусна на Гърция заем от близо 30 млрд. евро за срок от три години, който може да се окаже най-значителният, който фондът е отпускал в историята си. Европейският съюз допринесе за спасителния план с още 80 млрд. евро.
Първият транш, който беше деблокиран от МВФ през май, беше в размер от 5,5 млрд. евро. В замяна гръцкото правителство се ангажира да приложи мерки за строги икономи и да осъществи редица радикални структурни промени в раздутия си държавен сектор.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!