Сц циалният съд в Белград разреши днес екстрадицията на
заподозрения във военни престъпления Ратко Младич в
Международния трибунал в Хага.
Това съобщи неговият адвокат
Милош Шалич, цитиран от световните информационни агенции.
Говорителката на Специалния съд за военни престъпления
Мая Ковачевич каза, че всички формални условия за предаването на
бившия командир на босненските сръбски сили на трибунала в Хага
са изпълнени и че документите за екстрадиция са предадени на
неговата защита. Адвокатът заяви, че ще обжалва в понеделник.
Младич е бил прегледан от медицинска комисия, която е
установила, че "той е годен за по-нататъшни процедури", съобщи
адвокатът му.
По-рано днес синът на Ратко Младич - Дарко - каза, че баща му е
преживял два инсулта, има частична парализа на дясната ръка и
едва говори. Той посети
баща си в затвора и каза, че екстрадицията е невъзможна заради
лошото му здравословно състояние.
Синът на Ратко Младич обяви, че семейството ще
настоява той да бъде прехвърлен в болница.
Русия, която безкритично подкрепяше режима на Милошевич през трагичните за бивша Югославия години в края на миналия век, не пропусна да се намеси в залавянето на военопрестъпника и призова за безпристрастен процес в Международния трибунал за военните престъпления.
"Надяваме се, че предстоящият процес срещу Ратко Младич ще бъде справедлив и безпристрастен и няма да бъде използван за продължаването но изкуствен начин на дейността на Международния трибунал", съобщи официално руското външно министерство.
Русия, която бе близък съюзник на Белград по време на трагичните войни в бивша Югославия, винаги е изтъквала, че западните сили са виновни за престъпления по време на тези конфликтите, като са бомбардирали сръбските зони в Босна и Сърбия.
Кремъл твърди, че международното правосъдие не е обективно
по отношение отговорността на отделните страни в конфликтите в бивша Югославия.
Ратко Младич не е използвал чужда самоличност и е имал своя лична карта, която вече е изтекла, съобщи сръбският вицепремиер и министър на вътрешните работи Ивица Дачич за сръбската държавна телевизия РТС.
"Не са верни информациите, че Младич е използвал чужда самоличност, нито че е имал документи на чуждо име", заяви Дачич, опровергавайки информациите, разпространявани вчера през целия ден от сръбските медии за арестуването на мъж с името Милорад Комадич.
По думите му Младич в нито един момент не е споменал никое друго име.
"Най-важното за политическата и общата стабилност в Сърбия е, че арестуването мина без жертви и без никакви конфликти", заяви Дачич и призова сръбските граждани да запазят мира и стабилността в страната.
Арестуването на Младич е резултат от новата стратегия, прилагана в последните месеци в издирването на обвинените от Хагския трибунал, каза министърът и призова единствения останал обвиняем в Хага Горан Хаджич да се предаде доброволно.
Запитан очаква ли улични протести заради арестуването на Младич, министърът отговори положително и същевременно призова да се запази спокойствие и да няма никакви конфликти, за да не бъдат застрашени националните и държавните интереси.
В същото време главният прокурор на трибунала на ООН за военните престъпления в бивша Югославия Серж Брамерц заяви, че съществува
възможност обвинението против Ратко Младич да бъде разширено.
"Преди няколко месеца моята служба връчи на съдиите за разглеждане поправка за разширяване на обвинението. Сега очакваме приключване на разследването в Белград, а когато Младич пристигне в Хага, ще разгледаме възможността за разширяване на обвинението", заяви пред журналисти Брамерц.
Прокурорът изрази надежда, че във възможно най-скоро време Ратко Младич ще бъде прехвърлен в Хага, за да може съдебният процес да започне по-бързо.
"Преди две седмици изпратих негативен доклад за сътрудничеството на Сърбия с трибунала. Казах, че Сърбия може и трябва да направи повече, и признавам, че бе свършена важна работа, макар и късно. Младич най-накрая бе арестуван и очаквам правосъдието най-сетне да възтържествува", заяви Брамерц.
Апелативният съд в Белград днес ще разгледа жалбите на прокуратурата във връзка с присъдата, с която десетима души,
обвинени, че са помагали и укривали генерал Ратко
Младич, бяха пуснати на свобода или обвиненията срещу тях бяха
снети, съобщи
Танюг.
Апелативният
съд има правото след разглеждане на жалбите да потвърди, промени или отмени решението за ятаците на
Младич или да нареди нов съдебен процес.
Според
закона обвинените може да получат присъди от една до осем години затвор по това обвинение. Помагачите
на Младич са предимно бежанци от Босна и Херцеговина, които по време на конфликта в Босна през 90-те години са намерили убежище в Белград.
Белградски съд разреши екстрадицията на Младич
Главният прокурор на трибунала на ООН за военните престъпления в бивша Югославия Серж Брамерц заяви, че съществува възможност обвинението против Ратко Младич да бъде разширено
27 май 2011, 16:41
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!