Намаляването на заплатите, наложено на гърците от две години като мярка за справяне с дълговата криза, не разрешава проблема за конкурентоспособността, каза министърът на финансите, социалистът Филипос Сахинидис.
Мисля, че намаляването на заплатите, така че да достигнем до заплатите в България, няма да реши проблема на страната, тъй като ако въпросът бе толкова прост, то България щеше да е решила проблемите си, каза министърът в интервю за частната телевизия "Мега".
Заплатите в България са сред най-ниските в ЕС. В Гърция заплатите и пенсиите бяха намалени с между 25 до 40% през последните години.
Това са част от драконовските мерки за икономии, изисквани от кредиторите на Гърция, ЕС и МВФ в замяна на спасителен заем, с който Гърция да избегне фалит.
Преди да бъде назначен на поста министър на финансите след Евангелос Венизелос (който бе избран да оглави социалистическата партия Пасок), Сахинидис бе държавен секретар в министерството на финансите.
Той припомни, че България е изправена пред голяма безработица и че среща трудности да привлече инвеститори, въпреки ниските си заплати.
"Друг пример е Испания, където минималната заплата е по-ниска от тази в Гърция.
Това обаче не е помогнало да се реши проблема с безработицата в Испания. Така че теорията, според която решение на проблема за конкурентоспособността е основно намаляването на заплатите, не отговаря на реалността", подчерта министърът.
Испания има един от най-високите ръстове на безработицата сред страните от ЕС - 22,85% от активното население в края на 2011г.
Намаляването на заплатите трябва да се разглежда в рамките на комплекс от мерки, които да се предприемат за възстановяване на конкурентоспособността, добави Сахинидис.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!