Турският вицепремиер Бюлент Арънч заяви, че правителството може да разположи "части от въоръжените сили", за да се подпомогне потушаването на антиправителствените протести в страната, ако е необходимо, предаде Ройтерс.
Полицията ни, силите за сигурност вършат работата си. Ако не е достатъчно, тогава жандармеристите ще се намесят. Ако и това не е достатъчно, ние дори можем да използваме части от турските въоръжени сили, каза Арънч пред турската държавна телевизия ТРТ.
По-рано днес турският министър на вътрешните работи Муаммер Гюлер заяви, че е дал разпореждане при нужда градските подразделения на полицията да бъдат подсилени с жандармерия, предаде ИТАР-ТАСС.
Той обаче призова да не се смесва участието на жандармерията в потушаването на безредици с използването на армейски части за тази цел.
"Жандармерията е в моя юрисдикция, военните се подчиняват на командването на въоръжените сили. Това е съвсем друга сфера. Не сме се обръщали към армията за помощ", заяви Гюлер.
Министърът обясни, че ако полицията и жандармерията се окажат неспособни сами да осигурят реда, може да бъде отправено искане за участие на военните, но сега такава необходимост не съществува.
Гюлер съобщи, че в момента във връзка с демонстрациите са
задържани около 400 души,
главно в Истанбул и Адана, от които полицията снема показания. Гюлер каза, че министерството ще продължи да разследва и сигналите за неправомерни действия на полицията, като съобщи, че вече е взето решение за отстраняване от длъжност на двама полицаи в Измир и един в Истанбул.
Министерството на вътрешните работи планира да внесе и съдебен иск срещу потребители на социални мрежи, които подстрекават към безредици и публикуват дезинформация, каза също Гюлер.
От началото на протестите на 31 май турското правителство използва силите за борба с безредиците, за да потуши протестите в Истанбул и Анкара.
Използването на полицията в страната, в която през ХХ век бяха извършени четири държавни преврата от военните, показа привилегированите връзки между премиера Реджеп Тайип Ердоган и силите на полицията.
За десетилетието, в което е във властта Ердоган постепенно създаде армия, извършваща редовно прочиствания, а правосъдието съди стотици офицери за минали държавни преврати или за заговор за свалянето на ислямисткото правителство, припомня АФП. Властта вече използва жандармерията, военен корпус, подчинен на вътрешното министерство.
Междувременно стана ясно, че
италианският фотограф Даниеле Стефанини е бил ранен и
арестуван,
докато е отразявал протестите в Истанбул, пише в. "Кориере дела сера".
Двадесет и осем годишният Даниеле е бил открит вчера в квартала "Байрампаша" на Истанбул от адвокат, който го е отвел в клиника. Мъжът е бил в състояние на шок и очевидно е бил ритан в главата. Чантичката с оборудването му била изчезнала.
След като му била оказана помощ, Даниеле бил изписан от клиниката, но бил арестуван още на входа й. След задържането му адвокатът алармирал консулството на Италия в Истанбул.
Засега не става ясно кой е нанесъл побоя над фотографа. Известно е само, че той е бил бит по време на сблъсъци между демонстрантите и полицията в "Байрампаша".
Италианският министър на външните работи Ема Бонино следи случая внимателно, се посочва в съобщение на италианското външно министерство, цитирано от АФП.
В него се уточнява, че здравето на фотографа засега не поражда безпокойство.
Тази вечер фотографът ще бъде изслушан от представители
на турските власти.
Известната българска телевизионна журналистка Елена Йончева, която снима събитията в Истанбул, също беше ранена по време на сблъсъците.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!