Международният трибунал за военните престъпления в бивша Югославия оправда на втора инстанция хърватските генерали Анте Готовина и Младен Маркач, предаде агенция Франс прес.
На 15 април миналата година Международният трибунал осъди на първа инстанция Готовина на 24 години затвор за престъпления срещу сръбско население от района на Книн по време на операция "Буря" през лятото на 1995 г.
По същото дело бе осъден на 18 години затвор и генералът от полицията Младен Маркач.
Третият обвиняаем по същото дело генерал Иван Чермак бе оправдан.
Според окончателната присъда
операция "Буря", която бе ръководена от ген. Готовина, не е била съвместно престъпно начинание с цел прогонване на сърбите от Книнска Краина през 1995 г., както преди това бе решил съдът при произнасяне на първата присъда на 15 април 2011 г.
Съдиите от апелативната камара сметнаха, че в първото разглеждане на делото са били допуснати грешки и взеха решение Готовина и Маркач да бъдат пуснати на свобода.
На 15 април 2011 г. трибуналът в Хага осъди Анте Готовина на 24 години затвор, а Младен Маркач - на 18 години за престъпления срещу сърби, признавайки ги за виновни в участие в съвместно престъпно начинание и военни престъпления против цивилното сръбско население в Книнска Краина (Сръбска Краина), извършени през лятото и есента на 1995 г., в това число по време на офанзивната операция на хърватските въоръжени сили "Буря" на 4-5 август 1995 г.
В резултат на тази операция
бе ликвидирана самопровъзгласената Република Сръбска Краина
на територията на Хърватия.
Според различни оценки тогава са загинали от хиляда до 5000 души, около 90 000 жители от този сръбски анклав са били насилствено депортирани, а десетки хиляди души се превърнаха в бежанци.
Хърватските министри за ветераните Предраг Матич и на отбраната Анте Котроманович заминават днес с правителствения самолет за Хага, за да вземат Анте Готовина и Младен Маркач.
По думите на министър Матич всичко, което Хърватия знаеше, сега научи и светът.
"Водихме освободителна война, защитавахме се и се защитихме и особено тежко беше за генералите за всички тези години, които прекараха в затвора.
Горд съм със защитниците, които показаха, че може да се борим и изглежда, че и молитвата допринесе присъдата да бъде оправдателна", каза Матич.
Няколко хиляди души участваха в молитвено бдение
и присъстваха на меса за двамата генерали в четвъртък срещу петък в Загреб и из цялата страна.
Гражданите, събрали се на главния площад в Загреб и в други градове на Хърватия днес, посрещнаха с бурни овации решението на апелативния съвет на Хагския трибунал да оправдае генералите.
Гражданите на площад "Бан Йелачич" скандираха "Анте! Анте!", а ветераните развяваха хърватски знамена.
Около 6-7 хил. души следяха внимателно на голям екран на площада четенето на присъдата на трибунала в Хага.
"Всички сме щастливи и доволни. Тази оправдателна присъда е доказателство, че хърватските войници честно и достойно са водили Отечествената война", заявиха граждани от Джурджевац.
Международният трибунал за бивша Югославия загуби "всякакво доверие",
след като оправда хърватските генерали Анте Готовина и Младен Маркач, заяви сръбският министър Расим Ляич, който отговаря за отношенията на Белград със специалния съд.
Хагският трибунал загуби всякакво доверие, настоя Ляич пред агенция "Бета": "Днешното му решение е доказателство за селективното му правосъдие, което е по-лошо дори и от липсата на такова".
"Това е стъпка назад. Общественото мнение за трибунала (в Сърбия- б.ред.) занапред ще се влоши. Далеч сме от помирение, за жертвите няма никакво правосъдие", допълни министърът.
Сръбският прокурор за военните престъпления Владимир Вукчевич също разкритикува решението, определяйки го като скандално.
Непонятно е от правна гледна точка как съдът на ООН може да достигне до две напълно противоположни присъди, след като е разгледал едни и същи доказателства, изтъкна сърбинът.
Оправдателната присъда на трибунала в Хага е
взета под политическо влияние, невероятна е и е срамна,
заяви президентът на Република Сръбска Милорад Додик, предаде Танюг.
"Невероятно е след първоинстанционната присъда на хърватските генерали сега да бъде дадена оправдателна присъда. Можеше да се очаква евентуално намаляване на наказанието, но не и това", заяви Додик пред журналисти в Баня Лука.
Президентът на Република Сръбска смята, че политиката е имала решаващо влияние и Хърватия, която трябва да стане член на Европейския съюз с присъда за съвместно престъпно начинание, със сигурност не би имала добри препоръки.
"Това е едно унизително решение за всички жертви, за всички сърби. Всички, които вярваха, че съществува международно правосъдие, сега могат да бъдат сигурни, че то е и избирателно, и политическо, и само по този начин се упражнява", заяви Додик.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!