Г ръцкото правителство подава оставка, заяви премиерът Алексис Ципрас в телевизионно обръщение към нацията.
По думите му сега е ред на гърците да се произнесат дали той ги е представлявал адекватно в битката с чуждестранните кредитори по отношение на исканията за строги икономии, предаде Ройтерс.
„Политическият мандат от изборите на 25 януари се изчерпа и сега гръцкият народ трябва да каже своята дума“, заяви гръцкият премиер в обръщението.
Ципрас защити преговорната тактика на своето правителство и заяви, че Гърция е получила най-доброто възможно споразумение за нейната тригодишна спасителна програма от другите страни от еврозоната на стойност 86 млрд. евро, посочва АП.
Премиерът добави, че
на 20 септември в Гърция ще се произведат предсрочни парламентарни избори.
След обръщението Ципрас връчи своята оставка и тази на кабинета си на президента Прокопис Павлопулос. „Настоящият парламент не може да предложи правителство на мнозинството или правителство на националното единство“, каза Ципрас пред Павлопулос.
Новината се очакваше през целия ден.
Председателят на Еврогрупата Йерун Дейселблум изрази надежда, че оставката на гръцкия премиер и новите парламентарни избори няма да забавят или провалят финансовия спасителен план, който Атина договори с кредиторите си, съобщи Ройтерс.
„От решаващо значение е Гърция да изпълни ангажиментите си към Еврозоната“, посочва Дейселблум в изявление, изпратено до Ройтерс. „Припомням широката подкрепа в гръцкия парламент за новата програма и пакета от реформи и се надявам, че изборите ще доведат до още по-голяма подкрепа в новия гръцки парламент“, добавя председателят на Еврогрупата.
По-рано днес началникът на кабинета на председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер – Мартин Зелмайр, коментира, че едни избори в Гърция, каквито планира Ципрас,
може да помогнат да се увеличи подкрепата в Гърция за третата спасителна програма за страната.
„Предсрочни избори в Гърция може да бъдат начин за разширяване на подкрепата на програмата на Европейския стабилизационен механизъм, която тъкмо бе подписана от премиера Ципрас от името на Гърция“, посочи Зелмайр в „Туитър“.
Ципрас дойде на власт през януари, но се изправи пред бунт на твърдолинейните леви депутати в неговата партия СИРИЗА и трябваше да разчита на подкрепата на опозицията, за да спечели парламентарно одобрение за новата спасителна програма за Гърция в размер на 86 млрд евро. Ципрас прие споразумението след месеци на преговори. То предвижда изпълнението на съществени икономически реформи в замяна на заема.
Гръцките министри дни наред водеха открити дебати по въпроса какво трябва да направи правителството, след като голям брой депутати от СИРИЗА отказаха да подкрепят спасителната програма в парламента в петък. През последните дни се засилиха спекулациите за предсрочни избори в Гърция на фона на открити призиви от страна на някои сътрудници на Ципрас като министъра на енергетиката Панос Скурлетис гърците отново да застанат пред урните.
Какво предвижда гръцката конституция в случай на предсрочни избори?
Според конституцията ако едно правителство подаде оставка в рамките на една година от последните избори, президентът на страната трябва да връчи проучвателен мандат на лидери на опозицията, които да се опитат да формират правителство, като се започне от най-голямата партия.
Мандатът е с продължителност три дни и ако усилията се окажат безплодни, той се връчва на втората по големина опозиционна партия, а след това на третата.
Ако тези опити да бъде формирано ново правителство се провалят, тогава президентът насрочва общи избори.
След обявената от Ципрас оставка мандатът ще получи консервативната партия „Нова демокрация“, а ако тя не успее да формира правителство – крайнодясната „Златна зора“.
Тази процедурата може обаче да бъде избегната, тъй като опозиционните лидери вероятно ще върнат мандата на президента, разчиствайки пътя за предсрочни избори, които трябва да бъдат произведени до 30 дни от датата, в която бъдат обявени.
Очаква се Ципрас отново да дойде на власт,
тъй като той остава популярен в Гърция. Проучване на „Метрон анализ“, публикувано на 24 юли, показа, че подкрепата за СИРИЗА е 33,6%, правейки я най-популярната партия, но не достатъчно, за да управлява без коалиционен партньор.
След 24 юли не са извършвани повече проучвания заради сезона на отпуските.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!