Албания и Хърватия станаха членове на НАТО на церемония във Вашингтон в присъствието на посланиците им, съобщи говорител на Алианса, цитиран от осведомителните агенции.
Двете страни ще се появят на предстоящата среща на върха на НАТО в Страсбург и Кел на 3 и 4 април (вж. минисайта за срещата) като равноправни участници.
Джеймс Апатурай
Албания и Хърватия работиха усърдно, за да постигнат стандартите на Алианса за демокрация и за реформирането на армиите си, заяви в Брюксел говорителят на НАТО Джеймс Апатурай.
Той допълни, че двете страни "са преодолели труден период в историята си, за да се превърнат в сътрудници за регионалната стабилност и международната сигурност".
Сега те ще се възползват от общата сигурност, предлагана от Алианса, но също така ще носят отговорността, която общата сигурност изисква, каза още Апатурай.
Двете най-нови членки на Северноатлантическия алианс вече са изпратили свои военнослужещи в ръководените от НАТО Международни сили за подпомагане на сигурността в Афганистан (ИСАФ). Хърватия разполага с 530 свои военни там, а Албания сътрудничи в мисията със 140 военнослужещи, посочва АП.
С официалното присъединяване на Хърватия и Албания към НАТО броят на държавите, членуващи в организацията, стана 28.
Двете страни получиха покана за членство през април 2008 г. на срещата на върха в Букурещ. Заедно със Загреб и Тирана към НАТО можеше да се присъедини и друга балканска държава - Македония, но Гърция наложи вето на поканата към Скопие за членство заради 17-годишен спор за името на бившата югославска република, отбелязва Ройтерс.
Яп де Хоп Схефер
Генералният секретар на НАТО Яп де Хоп Схефер приветства Албания и Хърватия за официалното им присъединяване към Алианса, което нарече "историческо постижение", предаде ДПА.
Постигнахме цел, за която се борим 20 години, заяви хърватският премиер Иво Санадер.
Степан Месич
Държавният глава на Хърватия Степан Месич каза от своя страна, че с влизането в Алианса страната е постигнала една от своите две стратегически цели във външната политика - приемане в Европейския съюз и членство в НАТО.
С присъединяването към НАТО Хърватия си осигурява безопасност, защото НАТО не е само военен съюз, а алианс, който защитава демократичните ценности, каза президентът.
Сали Бериша
Албанският премиер Сали Бериша определи присъединяването към НАТО като най-важния акт в историята на страната от почти един век насам.
Албанският министър на отбраната Газменд Окета коментира, че членството на неговата страна ще бъде "коз, който ще помогне на Албания по-бързо да се доближи до Европейския съюз". Ние не смятаме членството в НАТО за крайна спирка, а за постоянен процес на работа с нейните задължения и отговорности, каза Окета за албанската агенция АТА.
Държавният департамент на САЩ
също поздрави Албания и Хърватия.
"От момента, в който първият заместник-държавен секретар Джеймс Стайнберг прие документите за встъпване в членство, Албания и Хърватия станаха съюзници на НАТО. Приветстваме завършването на процеса по присъединяването в навечерието на юбилейната 60-а среща на върха на НАТО, която ще се състои на 3 и 4 април", пише в разпространено официалното изявление на Държавния департамент.
Еуфория или... не
Огромен часовник на най-високата сграда в Тирана отчиташе минутите до присъединяването на бившата сталинистка страна към мразения някога Северноатлантически алианс.
Албания, която е една от най-бедните страни в Европа, прелива от гордост заради влизането си в Алианса заедно с адриатическата държава Хърватия.
По сградите на правителството и парламента са окачени знамената на страните членки на НАТО, а за отбелязването на събитието са планирани концерти по улиците на града.
Всяка вечер прожекционен апарат пред канцеларията на албанския премиер Сали Бериша прожектира символи на НАТО на главната улица, на която някога се намираше канцеларията на комунистическия диктатор Енвер Ходжа.
НАТО е много положително нещо. Алиансът ще пази националната ни сигурност и чужденците, които искат да инвестират, ще знаят, че тук е безопасно, каза 30-годишният Илир, сервитьор в албанско миньорско градче.
Подобно суетене обаче няма в Хърватия, където присъединяването към НАТО се смята едва ли не за даденост, а истинската награда остава по-трудно осъществимото членство в ЕС.
Откакто Албания кандидатства за членство в НАТО през 1992 г., подкрепата за членството й постоянно се увеличава до сегашните 96%, след като ръководената от САЩ операция на НАТО спря офанзивата на сръбската полиция и армия срещу албанците в Косово през 1999 г.
Половин милион косовски албанци, избягали в Албания, имаха възможността да се върнат на родното си място под защитата на НАТО, а войниците на пакта останаха в Косово години наред за поддържането на сигурността и администрацията на ООН в провинцията.
Точно обратното, НАТО стоеше пасивно по време на сраженията между Хърватия и Сърбия през 90-те години при разпадането на Югославия.
Според анализатори управляващата Демократическа партия на Албания на Бериша възхвалява НАТО с цел популяризиране на партията преди общите избори на 28 юни, които ЕС ще следи отблизо за сигнали за напредък.
Наблюдатели казват, че Албания никога не е имала истински свободни и честни избори и подобен вот е важен за напредъка към членство в ЕС.
Проблемът с изобилието на тази пропаганда се състои в това, че има опити членството в НАТО да бъде представено като "преддверие" за влизането в ЕС, каза журналистът и бивш дисидент Фатос Лубоня.
Не такъв е случаят, както европейците се опитват да ни внушат, но политиците ни се правят на разсеяни, каза Лубоня.
Албания има подписано Споразумение за стабилизиране и асоцииране с ЕС и трябва да кандидатства за членство. Хърватия е по-напред и се надява да се присъедини към ЕС съвсем скоро, ако разреши граничния спор със Словения, която блокира присъединителните й преговори.
И двете страни вече са изпратили свои войници в рамките на мисиите на НАТО в чужбина, включително в Афганистан и Ирак.
Зоран Кушовац, стратегически анализатор по Балканите, заяви, че разширяването има малък практически ефект за новите членки или за Алианса, въпреки че е навременен щит за сигурност за региона, който все още изпитва последиците от етническите войни през 90-те.
Нито Хърватия, нито Албания имат геостратегическо значение за НАТО, те не се смятат за част от сферата на интереси на Русия. НАТО се разширява по инерция към територия, която смята за своя, каза той.
Липсата на каквито и да било празненства или дори официални събития в Хърватия, предшестващи събитието, обаче бе крайно изненадващо. Дори антиглобалистите и противниците на НАТО не бяха забелязани никъде миналата седмица, когато парламентът ратифицира документите на страната за членство в НАТО, най-големия международен успех на Хърватия, след като стана независима през 1991 г.
НАТО има много по-символично, отколкото практическо значение. Но важната работа вече бе свършена, членството е знак, че една страна е изпълнила определени стандарти, каза Кушовац.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!