Кандидат-депутат от управляващата в Албания Демократическа партия беше прострелян, а поддръжник на опозиционна партия беше убит при престрелка близо до избирателна секция в албанския град Лач, предаде Асошиейтед прес. Има и трети пострадал човек.
Според информация на полицията преди стрелбата е имало словесен конфликт между участниците.
Говорителят на полицията Тефик Сюлеймани съобщи, че 53-годишният Гьон Гьони е починал след като е бил застрелян от кандидат-депутата Мил Фуфи на 49 години. Фуфи и още един човек са ранени при стрелбата.
Премиерът Сали Бериша отказа да коментира инцидента като заяви, че първо се нуждае от още информация. "Уверявам Ви, че вашият вот ще бъде напълно зачетен", заяви Бериша пред репортери след като упражни правото си на глас.
Лидерът на опозиционната Социалистическа партия Еди Рама
отложи гласуването си, за да посети Лач.
Според лидера на опозиционното Социалистическо движение за интеграция Илир Мета застреляният е поддръжник на партията му. Мета директно обвини полицията и "криминални елементи" от Демократическата партия за упражняване на натиск в избирателните секции. "Сали Бериша вече не е премиер на Албания. Той не може да остави властта без да пролее кръв", посочи Мета.
Президентът на страната Буяр Нишани призова за обединение. "Мир, спокойствие, животът на гражданите е важен. Призовавам за спокойствие и зрялост, тъй като гласуваме за различни партии, но сме една нация", посочи Нишани.
Посланикът на Европейския съюз в Тирана Еторе Секуи изрази остра позиция по отношение на насилието. "Искам да кажа нещо много ясно и твърдо. Сред международните и европейски стандарти за изборите е и неприемането на насилието", подчерта той.
Днес в страната се провеждат парламентарни избори. 3,3 млн. граждани, имащи право на глас, пускат своя вот на осмите поред избори за парламент от падането на комунизма през 1990 г. Гласуването започна в 7 ч. местно време и ще приключи в 19 ч.
Бериша, който е начело на Демократическата
партия, се бори за трети мандат, но среща сериозна конкуренция в
лицето на лидера на социалистите Еди Рама, отбелязва АП.
Заради проблеми в Централната избирателна комисия не е ясно кога ще бъдат обявени резултатите от вота, въпреки че според закона те трябва да бъдат съобщени не по-късно от три дни след гласуването. Трима от членовете на комисията подадоха оставки през април и има опасност изборните резултати да не могат да бъдат узаконени. Ако това стане, няма да може да се свика парламентът и да се сформира правителство.
АП отбелязва, че днешните избори могат да повлияят на амбициите на страната за евентуално членство в Европейския съюз.
Изборите се следят от 400 международни и около 8000 местни наблюдатели.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!