Френската яхта "Достойнство-Ал Карама", част от флотилията с пропалестински активисти за Газа, бе блокиран днес на остров Крит по решение на гръцките власти, съобщиха организаторите, цитирани от АФП.
Гърция забрани отплаването на кораби от пристанищата си към Газа, аргументирайки решението си с необходимостта от защита на пътниците, след като Израел заплаши, че ще използва сила срещу флотилията.
"Достойнство-Ал Карама" е изпратен до пристанището Сития на остров Крит от гръцката брегова охрана след като е бил засечен на кея в съседно пристанище, докато зареждал гориво", заяви за АФП говорителка на организаторите.
Властите забраняват на кораба да отплава поради различни административни причини, уточни говорителката.
Във вторник "Достойнство-Ал Карама" отплава от пристанище близо до Атина, но
няколко часа по-късно се върна обратно.
Според участници във флотилията екипажът на яхтата не е искал да продължи сам плаването си към палестинската територия, след като гръцката брегова охрана спряла другите съдове.
Така отплаването на яхтата останало само символичен акт, отбелязва ДПА.
"Достойнство-Ал Карама" е един от двата френски плавателни съда, които участват в международната флотилия с хуманитарна помощ за Газа.
Гръцките пристанищни власти спряха повечето от десетте кораба, опитали се да отплават от Гърция.
На 4 юли канадски кораб, наречен "Тахрир", беше спрян десетина минути, след като отплава от остров Крит, от гръцката брегова охрана.
В събота американският кораб "Дързостта на надеждата" се опита да напусне пристанище Пирея, но беше върнат обратно, а капитанът му - шейсетгодишният Джон Клъсмайър - беше арестуван.
Междувременно пропалестински активисти от международната хуманитарна флотилия за Газа, повечето испанци, от няколко дни
обсаждат испанското посолство в Атина,
настоявайки за отмяна на забраната от страна на Гърция.
Във вторник те се срещнаха с испанския посланик и поискаха той да се обади в Мадрид, за да деблокира отплаването към Газа на техния кораб. Докато чакаха развръзката, те решиха да останат в посолството и спуснаха палестинско знаме от един от балконите на сградата в центъра на Атина.
Флотилията имаше намерение да достави в Газа лекарства. С нея бяха готови да отплават повече от 350 активисти от 22 страни. Те обявиха, че
ще продължат опитите си да потеглят от Гърция към палестинската територия.
Израел наложи през 2006 г. блокада на ивицата Газа, след като палестински екстремисти навлязоха в израелска територия и отвлякоха израелски войник. Година по-късно, когато "Хамас" завзе властта в Газа, блокадата бе затегната.
Междувременно израелската полиция бе мобилизирана днес на летище "Бен Гурион" в Тел Авив заради очакваното пристигане утре на чуждестранни активисти, които искат да изразят солидарността си с палестинците, съобщиха местни полицейски източници.
"Разположени са неколкостотин полицаи, за да се избегнат безредици. Те са предупредени да действат твърдо и сдържано, като арестуват на място всяко лице, което създава безредици", заяви за АФП говорител на полицията.
Летището не е бойно поле и заради това полицаите не са екипирани с палки, сълзотворни гранати или други средства за борба с безредиците, уточни говорителят.
Тази флотилия не е хуманитарна мисия,
заяви израелският министър-председател Бенямин Нетаняху в София. Той и значителна част от неговите министри са в България за съвместно заседание с българското правителство.
Нетаняху подчерта, че сухопътните граници на Газа са отворени за внос на всякакви стоки. За Газа може да се изнася всичко, с изключение на оръжие, каза той.
"Не искаме там да попада оръжие, защото "Хамас" изстреляха 800 ракети по нашия народ", заяви премиерът Нетаняху. Той обясни, че причината да се наложи морска блокада е, че по море могат да се пренасят наведнъж такова количество оръжие, което по сухоземен път би отнело месеци.
Той се обърна към неправителствените организации със следния призив: "Ако наистина искате да окажете хуманитарна помощ на Газа, правилният подход е да призовете да се сложи край на управлението на "Хамас". Те са един средновековен режим, сходен с този, който управлява в Иран. Ако искате свобода за Газа, тя трябва да бъде свободна от "Хамас", категоричен бе премиерът Нетаняху.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!