През тази година е намаляло числото на трудово заетите турци, които спазват рамазана.
От 40% през миналата година процентът на спазващите рамазана през тази година е спаднал на 32% според турските кетъринг фирми, осигуряващи специално храна за работещите и фирмите.
Месецът на постите рамазан започна на 8 юли. През рамазана не се приемат храна и течности от зазоряване до залез слънце, или почти 17 часа.
Най-много се спазва рамазанът в областта Мармара - 37%, а от градовете най-много в Истанбул - 40%.
Измир, третият по големина град на Турция, е с най-нисък процент- 15%, във вътрешен Анадол е 35%, а в Средиземноморския регион и Югоизточен Анадол около 30%.
Председателят на Федерацията на турските кетъринг дружества Хюсеин Боздаг смята, че спадът вероятно се дължи на дългия срок на рамазана и горещото време. Прави впечатление, че в големите градове,
където има повече пришълци от селата и малките градчета, повече хора спазват рамазана,
каза той. А според проучване на в. "Уолстрийт джърнъл" на онези работници, които не спазват рамазана, работодателите продължаватда осигуряват обяд. Дори когато работодателят е консервативен мюсюлманин и сам спазва рамазана, той продължава да осигурява обяд на онези, които не спазват месеца на постите.
Когато на дадено работно място повечето от служителите или работниците спазват рамазана, за неспазващите го техни колеги се осигурява обяд навън."По време на рамазана работоспособността пада, затова работодателят няма интерес да налага на работника да спазва рамазана или да му каже, че няма да му осигурява обяд", каза Боздаг.
За обяд на отделен работник работодателят заплаща средно по 5 турски лири на ден. Това прави 110 лири за един месец. На онези, които вечерят в къщи работодателят дава тези пари под формата на продукти за храна, наречени рамазански колети. Един рамазански колет съдържа най-необходимите продукти за готвене като олио, брашно, захар, леща, фасул, маслини, макаронени изделия, конфитюр и др.
Кетъринг фирмите през рамазана осигуряват и храната, която се раздава на вечеря (ифтар) в големи палатки, които се построяват на определени места от общините. Около 2 млн. души получават безплатно ифтар в палатките. Ифтарите са два вида - в пакети или топла храна.
Разноските по осигуряване на тази храна възлизат на около 2 млрд. долара,
от които 900 млн. долара за пакетираните храни, а останалата част за храната в палатките, казва Боздаг.
Палатките за ифтари бяха въведени за пръв път при управлението на Партията на благоденствието на първия ислямистки премиер Неджметтин Ербакан. Управляващата ПСР на Ердоган усъвършенства системата и сега всички общини уреждат масови ифтари в палатки. През последните години ифтари в палатки уреждат и общините на опозиционните НРП и Партията на националистическото действие, а наскоро и кюрдските общини започнаха тази инициатива. Тази година няколко истанбулски общини построиха палатки, в които има и климатици.
Менюто за ифтара в палатките на общините е средно по 14-15 лири на човек. Парите се изплащат от общините, а също и от спонсори.
В предишни години беше модно даването на ифтари в луксозни петзвездни ресторанти. Но напоследък поръчките към тях силно са спаднали. Преди време турският премиер Ердоган призова турските граждани да се въздържат от ифтари в големите, луксозни ресторанти. Счита се, че това е причината за намаляването на този вид ифтари.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!