Гърция отново е обхваната от стачки заради оповестените преди два дни мерки за оздравяване на държавния бюджет, включващи съкращаване на заплатите и пенсиите и увеличаване на данъците.
Това е само началото на 48-часовата стачка, свикана от гръцката Федерация на държавните служители (АДЕДИ).
Работа спряха държавните служители и работещите в местната администрация. Затворени са държавните учреждения и фирми.
Учителите протестират пред Министерството на образованието. Утре в стачката се включват и работещите в частни фирми.
Протестират работещите и в гръцките железници. Спрени са повечето вътрешни и международни влакове, като два дни няма да се движи и международният влак за София. На 5 май ще бъде напълно прекратен железопътният транспорт, затварят се летища и пристанища.
Около 200 комунисти
окупираха тази сутрин Акропола
в Атина и разпънаха гигантски транспарант над главния вход с призив за мобилизация: "Народи на Европа, вдигайте се", съобщи агенция АФП.
"Това е послание за хората в Европа, - заяви Панайотис Папагеоргопулос от Гръцката комунистическа партия, цитиран от АП. - Хората имат еднакви проблеми навсякъде. Можем да се погрижим за съдбата си чрез организирани протести, така че животът ни да не бъде управляван от ЕС и МВФ".
Засега полицията не може да каже как демонстрантите са влезли в обекта, който в този час е бил затворен за посетители и е бил под строго полицейско наблюдение.
Синдикалните лидери са категорични, че мерките
ще
засегнат най-вече най-бедните
гърци.
"Има други неща, които (правителството) може да направи преди да вземе пари от пенсионер, който получава по 500 евро на месец," каза лидерът на АДЕДИ Мега Спирос Папаспирос.
Опозиционните
партии и синдикатите призоваха
правителството да преразгледа "шоковите"
мерки. Въпреки това опитите на гръцкото
правителство да свика съвета на
политическите лидери, който да обсъди реформите,
претърпяха провал,
съобщиха гръцките медии.
Лидерът на водещата опозиционна партия Нова демокрация Андонис Самарас, ръководителката на Комунистическата партия Алека Папарига и председателят на Коалицията на радикалната левица СИРИЗА Алексис Ципрас са заявили, че искането на правителството за такова съвещание идва като след "дъжд качулка".
Единствено лидерът на Народния православен сбор ЛАОС Георгиос Карадзаферис е приел поканата.
Гърците са
песимисти
и смятат, че за да може страната им да излезе от сегашната криза, ще са нужни много години, сочи проучване на "Капа Рисърч", цитирано от атинския в. "Вима".
55,5% от анкетираните са убедени, че помощите от ЕС и МВФ за страната са достатъчни за преодоляване на кризата, а 32,5% предполагат, че Гърция ще фалира.
32,8 на сто са на мнение, че предишното правителство на премиера Костас Караманлис е виновно страната да поиска помощ от ЕС и МВФ. 10 на сто стоварват вината за това върху сегашния кабинет на Папандреу, а 55,2% смятат, че и двете правителства са виновни.
Междувременно гръцкото правителство обяви, че започва
операция "чисти ръце",
за да бъдат дадени на прокурор виновните от предишния кабинет за разхищения на държавни средства, довели страната до сегашната криза, пише в. "Та неа".
За целта правителството възнамерява да сформира анкетна комисия, която да потърси отговорност от политици, управлявали икономиката на страната през последните години.
"Европа губи търпение с Гърция",
заяви австрийският министър на финансите Йозеф Прьол по повод на новата вълна от протести.
Той изтъкна още, че населението на Гърция трябва да разбере, че суровите мерки са крайно необходими, за да излезе страната от тежката криза.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!