Около 40 тона мрамор и камъни са били събрани от улиците на Атина след нощта на безредици, съобщават гръцките медии.
В неделя гръцката столица се превърна в бойно поле, след като хиляди граждани протестираха срещу приетото от парламента споразумение с нови рестриктивни мерки.
Напълно е разрушена инфраструктурата в района на площада "Синтагма" пред сградата на парламента. Сериозни са щетите и в други райони на Атина. Пострадали са 93 сгради, от които девет са исторически. Според информация на телевизия "Антена" щетите от инцидентите възлизат на десетки милиони евро.
Гръцкият парламент прие споразумение за реформи в редица сектори на икономиката. То беше условие страната да получи втори спасителен заем от кредиторите си в размер на 130 млрд. евро.
Окончателно одобрение на заема
няма да бъде дадено до началото на март, заяви днес Мариане Коте, говорителка на германското финансово министерство.
Това означава, че еврозоната ще трябва да отдели окончателното одобрение на спасителния пакет от сделката по опрощаване на гръцки дълг, за чието осъществяване ще са нужни няколко седмици и която трябва да бъде финализирана преди падежа на облигациите на 20 март.
Коте отбеляза, че останалите страни от еврозоната първо ще поискат да видят колко от частните кредитори на Гърция участват в размяната на облигации, предвиждаща намаляване на гръцкия дълг със 100 млрд. евро.
Говорителката допълни, че преди Германия да може да одобри плащанията по новата помощ, без която Гърция ще изпадне в неплатежоспособност до края на март, германският парламент ще трябва да гласува втория спасителен пакет на 27 февруари.
Размяната на облигации по гръцкия дълг ще бъде финализирана през март, заяви говорителят на гръцкото правителство Панделис Капсис.
Междувременно
в правителството се готвят промени.
Те обаче няма да бъдат сериозни, твърдят източници от коалиционния кабинет на премиера Лукас Пападимос.
Според тях не е реалистично да се очаква цялостен ремонт на правителството.
В медиите се коментират няколко варианта, пред които е изправен премиерът - да сформира кабинет от технократи по модела на италианското правителство; да създаде малък екип като конкретни политически членове запазят постовете си, а технократи поемат важни сектори от властта; запазването на позициите на двете големи партии - социалистическата ПАСОК и консервативната Нова демокрация.
Смята се, че смените в правителството ще зависят от датата, на която ще се произведат парламентарните избори.
Ако лидерът на Нова демокрация Андонис Самарас продължава да настоява за незабавно насрочване на избори, Пападимос ще предпочете да сложи заместници по постовете, овакантени от министри и зам.-министри, които не са съгласни с мерките от споразумението за нов заем за страната. Общо шест са "свободните позиции" в гръцкия кабинет, припомнят медиите.
По думите на правителствения говорител Панделис Капсис в края на март сегашното правителство приключва мандата си и от април е отворен пътят за избори, посочват медиите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!