Д осега 14 държави от Европейския съюз са се отзовали на молбите на Сърбия и на Босна и Херцеговина за помощ при справянето с последиците от наводненията в района, съобщи на пресконференция еврокомисарят по международното сътрудничество, хуманитарната помощ и действията при кризи Кристалина Георгиева.
Тя изрази съчувствие към семействата на загиналите и към хората, останали без дом, както и благодарност за оказалите помощ.
Георгиева отбеляза, че молбите за съдействие са били получени в четвъртък миналата седмица, а часове след това е бил задействан механизмът за гражданска защита на ЕС.
„Реагирахме веднага щом получихме молбите от Сърбия и Босна и Херцеговина", посочи тя и добави, че веднага са били изпратени помпи с висок капацитет на действие, хеликоптери и лодки, а междувременно са изпратени и общо 450 доброволци от страните членки на ЕС. „Това е повече, отколкото искаха Сърбия и Босна и Херцеговина, но увеличихме помощта заради драматичната ситуация“, каза еврокомисарят.
Кристалина Георгиева е разговаряла днес по телефона със сръбския премиер Александър Вучич, за да се информира за актуалната ситуация. „В идващите дни и седмици трябва да се справяме с нови рискове, като замърсена вода, а прогнозираното топене на снеговете увеличава опасността от наводнения“, подчерта тя.
Сърбия може да разчита на 1 млрд. евро помощ от Фонда за солидарност на ЕС
за справяне с дългосрочните последици от катастрофалните наводнения, заяви Георгиева.
„Сърбия, като страна кандидат за членство в ЕС, може да получи средства от Фонда за солидарност на ЕС в размер до 1 млрд. евро годишно“, уточни тя. Освен това еврокомисарят Щефан Фюле търси начини да се отпуснат и допълнителни средства от предприсъединителните фондове, добави Георгиева. Освен това Сърбия може да разчита и на двустранна помощ от страните членки на ЕС.
За Босна и Херцеговина, която няма статут на кандидат за членство, достъпът до фондовете е по-сложен, отбеляза еврокомисарят.
Помощ за справяне с бедствието Белград ще получи и от рок музиканта Били Айдъл,
който ще изнесе концерт в сръбската столица на 25 юни. В „Туитър“ Айдъл съобщи, че ще дари част от приходите от концерта за застрашените от наводненията хора, предаде Танюг.
I'm playing in Serbia soon I will donate part of my earnings from that nights gig to a relief fund, hope that might help in some small way.
— Billy Idol (@BillyIdol) May 19, 2014
До вчера самите сръбски граждани събраха чрез хуманитарни есемеси 72 млн. динара, предназначени за пострадалото от наводненията население, предаде агенция Бета. (едно евро се разменя за 115 динара)
Според данни на компаниите за мобилна телефония гражданите са изпратили малко над 20 хил. есемеса на цена от 100 динара, като тези пари са изпратени в специална сметка на сръбското правителство в помощ за пострадалите от наводненията.
Междувременно
Белград се подготвя за прииждането на река Сава,
която заплашва да залее най-голямата електроцентрала в страната и да предизвика спирания на тока в засегнатата от криза страна, предаде АП.
Работещата на въглища топлоцентрала „Никола Тесла“ снабдява с електричество половината от Сърбия и по-голямата част на Белград. Тя се намира в Обреновац – най-тежко засегнатия от наводнението град близо до Белград, в който около 7000 души бяха евакуирани от домовете им. Около 2000 души продължават да бъдат блокирани на по-високите етажи на сградите без електричество и телефон.
Предраг Марич, служител от сектора за извънредни ситуации, заяви днес, че ситуацията в Обреновац продължава да бъде критична. Той каза, че досега хиляди войници, полицаи и доброволци са успели да защитят електроцентралата от надигащите се води на река Сава, като са построили високи диги от чували с пясък.
Началникът на Генералния щаб на сръбската армия генерал Любиша Дикович нареди спешно да бъдат евакуирани жителите на селата по течението на река Сава в околностите на Шабац заради проблеми с насипите, предадоха сръбските агенции. Бригадният генерал Душко Жаркович съобщи, че няколкостотин членове на армията заедно с граждани укрепват насипите в околностите на Шабац. „Нивото на реката спада, но това не означава, че опасността е отминала. Насипите са пълни с вода и има реална опасност да бъдат пробити“, подчерта Дикович.
В Кризисния щаб е взето решение гражданите да не участват в защитата от Сава след 20 ч., а това да се прави само от армията и полицията. Забранен е и достъпът до зоната с частни автомобили. От 15 май до снощи превантивно са евакуирани 814 души от близките до Шабац села.
Най-малко 17 души загинаха в Сърбия в петте дни на наводнения, предизвикани от безпрецедентни проливни дъждове, които прогониха десетки хиляди хора от техните домове, съобщиха властите.
В Босна и Херцеговина над една четвърт от четиримилионното население е засегнато от бедствието,
съобщи на пресконференция днес босненският външен министър Златко Лагумджия, предаде агенция Ройтерс. Над 100 хил. къщи и други сгради са неизползваеми и около един милион души нямат чиста вода, каза той. „Последствията от наводненията са ужасяващи. Разрушенията са не по-малко от тези, причинени от войната. По време на войната много хора изгубиха всичко. Днес отново те нямат нищо“, каза Лагумджия.
500 хил. души в Босна са били евакуирани или са напуснали домовете си заради наводненията или свлачищата, съобщиха от боснеската гражданска защита.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!