Международният съд в Хага (ICJ-CIJ.org) постанови, че блокирайки приемането на Македония в НАТО на срещата на високо равнище в Букурещ през 2008 г., Гърция е нарушила член 11 от Временната спогодба между двете страни от 1995 г. (Вж. решението)
Председателят на съда Хисаши Овада съобщи, че решението е взето с 15 гласа "за" и един "против".
Преди това с 14 гласа "за" и два "против"
съдът реши, че има компетенциите да се произнесе по това дело.
Така той отхвърли гръцкото искане да се обяви за некомпетентен.
Временната спогодба бе подписана от Гърция и Македония на 13 септември 1995 г. Член 11 предвижда Гърция да не се противопоставя на членството на Македония в НАТО или в друга международна организация, чийто член е Гърция, ако това става под името Бивша Югославска Република Македония (БЮРМ).
На срещата в Букурещ Гърция възрази срещу отправянето на покана за членство на Македония в НАТО
заради нерешения спор за името,
припомня агенция АФП.
В отговор на 17 ноември 2008 г. Скопие внесе иск срещу Атина, настоявайки съдът да наложи на Гърция да спазва задълженията си по спогодбата и да не блокира членството й в международни организации.
Днес обаче съдът не сметна за необходимо да нареди на Гърция да се въздържа вбъдеще да се противопоставя на присъединяването на Македония към други международни организации, допълва АФП.
Съдът не коментира решението на НАТО на срещата в Букурещ, нито преговорите за името на Македония, които се водят в ООН. Тези два въпроса не виляят на компетенциите на съда да решава нарушен ли е член 11 от Временната спогодба, обясни съдия Овада.
Съдиите отхвърлиха гръцките обвинения, че Македония е нарушила Временната спогодба. Тъжителят (Македония) не е нарушавал Спогодбата преди срещата в Букурещ. Обвиняемият (Гърция) не успя да докаже нарушение на Спогодбата от страна на тъжителя, освен за използването на един символ през 2004 г., каза Овада.
Решението на Международния съд в Хага е ясно потвърждение за държавната политика на Република Македония през изминалия период, заяви македонският президент Георге Иванов.
"Затова
Република Македония иска от Република Гърция същото, което иска и Международният съд в Хага,
зачитане и ефективно прилагане на Временната спогодба като единствен документ, който регулира отношенията между двете държави. Вместо да възпрепятства, Република Гърция трябва да подкрепя нашата интеграция в международните организации в съответствие с Временната спогодба", подчерта още македонският президент.
Правителството на премиера Никола Груевски също приветства в официално съобщение решението.
Гръцкият премиер Лукас Пападимос заяви, че
Атина постоянно се стреми към укрепване на добросъседските отношения със Скопие
и ще продължи да работи в това направление, предаде ИТАР-ТАСС.
"Гърция в много случаи е подкрепяла европейския курс на Скопие, но предпоставка за пълното нормализиране на отношенията е постигането на взаимноприемливо решение по въпроса за името на Бившата югославска република Македония. Гърция твърдо остава на тази позиция и след решението на Международния съд в Хага", се казва в изявление на премиера, разпространено днес от неговата пресслужба.
Пападимос заяви, че Гърция е готова да продължи преговорите под егидата на ООН за приемане на име, което да се използва от всички.
НАТО няма да промени решението си
по повод приемането на Македония в алианса, взето на срещата на върха на пакта в Букурещ през 2008 г., се посочва в изявление на генералния секретар на организацията Андерс Фог Расмусен. Той добавя, че "взима предвид" решението на Международния съд в Хага.
Расмусен отбелязва, че решението на пакта, което остава в сила, предполага Гърция и Македония да постигнат решение по двустранния спор между тях, за да напреднат разговорите със Скопие по бъдещо членство в алианса.
Европейската комисия съобщи, че ще вземе предвид решението на Международния съд в Хага, но тъй като няма компетенции по отношение на този проблем,
няма да го коментира.
Комисията призова Гърция и Македония отново да се ангажират в преговорите под покровителството на ООН, за да постигнат взаимноприемливо решение на спора за името. "Това е в интерес на двете страни, на целия регион и на Европейския съюз", се казва в съобщение на пресслужбата на Европейската комисия.
Атина и Скопие спорят за името на Македония почти от 20 години. Гърция иска в името на Република Македония да се внесе пояснителен елемент, за да не се смесва с гръцката област Македония. Атина заплаши, че ще блокира и членството на Македония в Европейския съюз, ако бившата югославска република не използва в името си допълнителен географски елемент, като подкрепи предложението за "Северна Македония".
Скопие досега искаше новото име да се използва само в комуникацията между двете страни, а останалите държави да употребяват конституционното й име Република Македония. Гърция обаче настоява новото име да се използва в международната политика и да бъде задължително за всички.
Преговорите между Атина и Скопие под егидата на ООН се водят от 1995 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!