"Ще има последствия" за Саудитска Арабия след решението на ОПЕК+ да намали квотите си за добив на петрол, обеща снощи американският президент Джо Байдън в интервю за телевизионния канал CNN.
Exclusive: President Biden tells CNN's Jake Tapper that Russian President Vladimir Putin "totally miscalculated" by invading Ukraine and underestimated the will of the Ukrainian people https://t.co/3QTxH8v1f1
— CNN Politics (@CNNPolitics) October 11, 2022
Той обаче не уточни какви решения могат да бъдат взети.
В САЩ подготвят отмъщение срещу Саудитска Арабия и ОПЕК
По-рано говорителят на Съвета за национална сигурност на САЩ Джон Кърби обясни, че Байдън иска да "преоцени" отношенията между двете страни, след като ОПЕК+ обяви решението си за намаляване на квотите, което може да доведе до рязко покачване на цените на петрола.
Петролът поевтиня заради намалено търсене
Байдън също така каза, че не смята, че руският президент Владимир Путин ще използва тактическо ядрено оръжие във войната с Украйна.
Запитан от водещия Джейк Тапър доколко реалистично според него е Путин да използва тактическо ядрено оръжие, Байдън отговори: "Не мисля, че ще го направи". Путин е "рационален актьор, който е допуснал значителна грешка в изчисленията си", добави той.
ЕС, НАТО, ООН, САЩ за Русия: Ескалация на войната
Meждувременно САЩ призоваха съюзниците си бързо да отпуснат обещаните средства за Украйна.
Министърката на финансите на САЩ Джанет Йелън заяви, че е от решаващо значение международните партньори да се присъединят към САЩ в подкрепата за Украйна, и призова партньорите и съюзниците бързо да изплатят съществуващите си ангажименти, както и да увеличат усилията си, предаде Reuters.
Какво ще се случи, ако Европа наложи санкции на руския петрол
"Преди две седмици Конгресът прие директна бюджетна подкрепа за Украйна на стойност 4,5 милиарда долара, която имам удоволствието да обявя, че Съединените щати възнамеряват да изплатят на украинското правителство в следващите седмици", заяви Йелън в началото на своя среща с министъра на финансите на Украйна Сергий Марченко. "Ангажирани сме да ви предоставим тези средства възможно най-скоро", добави тя.
"Но нека бъда ясна: международната подкрепа за Украйна е колективно усилие. Ние призоваваме нашите партньори и съюзници да се присъединят към нас, като бързо изплатят съществуващите си ангажименти към Украйна и като увеличат усилията си, за да помогнат в Украйна да продължат да функционират основните правителствени услуги, а също така и да помогнат на Украйна да започне да гради и да се възстановява", каза тя.
Експерт предупреди: Путин може да удари с ядрени бомби градове в Украйна
Острите коментари на Йелън относно ангажиментите на партньорите отразяват нарастващата неудовлетвореност сред американските и украинските служители от действията на Европейския съюз, който обеща 9 милиарда долара в подкрепа на Украйна, но досега е предоставил само 1 милиард долара, отбелязва Ройтерс. Източници, запознати с въпроса, твърдят, че по-специално Германия е забавила процеса на отпускане на средства за Украйна.
Йелън и други финансови служители от Г-7 ще се срещнат днес в кулоарите на годишните срещи на Международния валутен фонд и Световната банка, за да обсъдят нуждите на Украйна от финансиране и възстановяване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!