В понеделник президентът на САЩ Джо Байдън се срещна с висшия си екип по националната сигурност, тъй като опасенията за евентуална иранска ответна атака срещу Израел нараснаха, предаде BBC в свой анализ на конфликта.
Байдън заяви, че е бил информиран за подготовката за подкрепа на Израел в случай на нападение, а държавният секретар Антъни Блинкен заяви, че длъжностните лица работят "денонощно" за предотвратяване на ескалация.
(Видеото е архивно: Среща между Нетаняху и Байдън)
Напрежението се повиши през последната седмица след убийството на политическия лидер на Хамас Исмаил Хания, за което Иран обвини Израел и обеща "сурово" отмъщение. Израел не е поел отговорност за убийството.
Редица държави, включително САЩ и Обединеното кралство, също призоваха своите граждани да напуснат Ливан, откъдето се опасяват, че Хизбула, подкрепяна от Иран милиция и политическо движение, може да играе роля във всеки отговор.
По време на брифинга в понеделник Байдън е бил уведомен, че времето и естеството на иранската атака остават неясни, според американския новинарски сайт Axios. Съобщава се, че ден по-рано Блинкен е казал на колегите си от Г-7, че Иран и Хизбула могат да нападнат Израел в рамките на 24-48 часа.
В изявление, публикувано след брифинга, Байдън заяви: "Получихме актуална информация за заплахите, които представляват Иран и неговите пълномощници, за дипломатическите усилия за деескалация на регионалното напрежение и за подготовката за подкрепа на Израел, ако той бъде нападнат отново."
В съвместно изявление на Г-7 се изразява и "дълбока загриженост от повишеното ниво на напрежение в Близкия изток, което заплашва да разпали по-широк конфликт в региона".
"Нито една страна или народ не може да спечели от по-нататъшна ескалация в Близкия изток", се казва в него.
САЩ ще изпратят самолети и военни кораби, докато Иран заплашва Израел
Иран твърди, че лидерът на Хамас е убит от близко разстояние.
Преговорите, които бяха дали нова надежда за споразумение за прекратяване на огъня, за да се сложи край на конфликта в Газа, се провалиха след събитията от последните седмици.
На 27 юли 12 деца и тийнейджъри бяха убити при удар по окупираните от Израел Голански възвишения. Израел обвини Хизбула, че е извършила удара, въпреки че Хизбула отрече да е замесена.
Дни по-късно Фуад Шукр, висш военен командир на Хизбула, беше убит при израелски въздушен удар в предградие на ливанската столица Бейрут. Четирима други, включително две деца, също бяха убити. Няколко часа по-късно Хания е убит в Иран.
Корпусът на гвардейците на Ислямската революция на Иран (КГИР) заяви, че Хания е бил убит при "силен взрив", причинен от "снаряд с малък обсег", изстрелян откъм къщата, в която е бил отседнал по време на посещението си в столицата Техеран.
Палестинският президент Махмуд Абас заяви в интервю за руската държавна информационна агенция РИА Новости, че убийството ще има "отрицателно въздействие върху продължаващите преговори".
Израел не коментира убийството, но израелският министър-председател Бенямин Нетаняху заяви след това, че през последните дни Израел е нанесъл "съкрушителни удари" на групировките на Иран.
След убийствата в Ливан и Иран КСИР заяви, че Израел ще получи "сурово наказание в подходящото време, на подходящото място и по подходящия начин", а лидерът на "Хизбула" Хасан Насрала заяви, че конфликтът е навлязъл в "нова фаза".
Това е най-близкият момент до ескалация на конфликта от април насам, когато Иран изстреля около 300 безпилотни самолета и ракети по Израел в отговор на израелския удар по иранското консулство в Сирия, при който загинаха няколко висши военни командири.
Преустановени полети
В понеделник Йордания поиска от всички авиокомпании, които планират да кацнат на нейните летища, да имат допълнително гориво за 45 минути - ход, който се смята за предпазна мярка, в случай че Йордания трябва да затвори въздушното си пространство в случай на регионален конфликт.
Германският флагмански превозвач Lufthansa преустанови всички полети до Тел Авив, Техеран и Бейрут до 12 август включително.
Американската авиокомпания Delta също спря полетите до Тел Авив поне до 31 август "поради продължаващия конфликт в региона".
Понастоящем Министерството на външните работи на Обединеното кралство препоръчва да не се пътува до Ливан и призова британските граждани, намиращи се в страната, да я напуснат.
То също така препоръчва да не се пътува до северната част на Израел, която граничи с Ливан.
Конфликтът в Газа започна след нападението срещу Израел на 7 октомври, извършено от Хамас и други бойни групировки, при което бяха убити около 1200 души, а други 251 бяха върнати в Газа като заложници.
От началото на ответната сухопътна инвазия на Израел в Газа са загинали над 39 600 палестинци, по данни на управляваното от Хамас министерство на здравеопазването.
От началото на конфликта Хизбула и израелските сили също си разменят почти ежедневни нападения, като стотици хора са убити, а хиляди са разселени от двете страни на израелско-ливанската граница.
Хизбула и Хамас са подкрепяни от Иран и са част от т.нар. от Иран "ос на съпротивата" - хлабав съюз от войнствени и политически групировки в региона, които се противопоставят на Израел и неговия ключов съюзник САЩ.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!