В ицепрезидентът на САЩ Джо Байдън заяви във Варшава, че САЩ винаги ще спазват задълженията си, произтичащи от чл. 5 на Северноатлантическия договор, и увери домакините си, че
САЩ до 2018 г. ще разположат в Полша елементи от противоракетната си отбрана,
съобщи агенция ПАП.
Чл. 5 е основата на колективната отбрана, която НАТО осигурява.
Той предвижда,че въоръжено нападение, предприето срещу която и да е държава, подписала договора, ще се разглежда като нападение срещу всички държави от НАТО и на него ще бъде отговорено колективно.
Байдън направи това изявление след срещата си с полския президент Бронислав Коморовски.
Американският вицепрезидент съобщи, че двамата са разговаряли за възможността да се организират на полска земя съвместни учения и посочи, че САЩ смятат Полша за свой "силен съюзник", а полско-американското партньорство "далеч надхвърля военните въпроси".
Като пример за това, че САЩ държат на ангажиментите си по чл. 5 от договора на НАТО американският вицепрезидент посочи изпращането в полската база в Ласк на 12 американски изтребители Ф-16 и добави, че Вашингтон помага и за отбраната на балтийските страни.
Говорейки за руската политика към Крим, Байдън подчерта, че политическата и икономическата изолация на Русия ще се засили.
"Трябва еднозначно да застанем на страната на Украйна.
САЩ са готови да дадат на Киев кредитни гаранции за милиарди долари, да осигурят свободни и честни избори и да предоставят стабилизационен пакет", каза Байдън.
След срещата си с полския премиер Доналд Туск вицепрезидентът на САЩ каза, че са обсъждали стъпки, които Полша вече предприема "за обръщане на потока от природен газ по някои тръбопроводи, за да се помогне на украинците да получат допълнителни доставки на газ, ако е необходимо", съобщи ДПА.
През следващите седмици САЩ ще се срещнат с някои свои европейски партньори, за да обсъдят начините за диверсифициране на енергийните ресурси, за да се подобри енергийната сигурност и "да не се допусне някоя страна да може да използва доставките на газ като политическо оръжие срещу която и да е друга страна", каза Байдън, цитиран от ДПА.
Агенцията съобщава също, че висш американски служител, придружаващ Байдън, е заявил пред пътуващите с него репортери, че
САЩ работят в тясно сътрудничество с Полша по технологиите и регулациите за добив на шистов газ чрез фракинг.
САЩ ще работят за по-голяма диверсификация на енергийните източници в балтийските страни и може да обмислят ротация на сухопътните и военноморските си сили в региона за учения и тренировъчни мисии, каза Байдън след среща и с естонския президент Тоомас Илвес във Варшава.
"Проучваме редица мерки за увеличаване на темпото и обхвата на военното ни сътрудничество, включително ротации на американски войски в балтийския регион за водене на сухопътни и военноморски учения и тренировъчни мисии", каза американскикят вицепрезидент.
На пресконференция с Байдън Илвес заяви, че отговорът на ЕС на намесата на Русия в Украйна трябва да е по-енергичен и
"не трябва да е заради цената на газа".
Байдън заяви, че САЩ ще работят по намаляване на зависимостта на източноевропейските страни от вноса на руско гориво, който според американски представители се използва от Кремъл като инструмент за политическо влияние.
САЩ имат потенциала да станат голям износител на втечнен природен газ в следващите години, което създава възможността американският природен газ да замени поне отчасти руските доставки.
Вносители на природен газ от цял свят приканват Белия дом да ускори разрешенията за износ на природен газ, за да може той да се изпраща в страни, които сега зависят от руския природен газ, отбелязва Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!