П резидентът на САЩ Джо Байдън и турският президент Тайип Ердоган обсъдиха войната в Газа и кандидатурата на Швеция за присъединяване към НАТО в телефонен разговор, съобщи "TVP World".
Турция, която подкрепя решението за две държави в продължаващия с поколения израелско-палестински конфликт, разкритикува Израел за опустошителната му офанзива в Газа, и призова за незабавно прекратяване на огъня.
Biden, Turkey's Erdogan discuss Sweden's NATO bid https://t.co/HOuHlZvgSD pic.twitter.com/OvOrg468nD
— Reuters (@Reuters) December 14, 2023
Вашингтон, най-близкият съюзник на Израел, неколкократно заяви, че подкрепя правото на Израел да се защитава след трансграничното нахлуване на терористите от Хамас на 7 октомври, но засили призивите си към страната да действа сдържано в кампанията си.
Ердоган заяви пред Байдън, че Съединените щати носят историческа отговорност за постигането на трайно прекратяване на огъня в Газа, което може да бъде осигурено, ако съюзникът им от НАТО намали безусловната си подкрепа за Израел.
"Историческа отговорност на САЩ е да осигурят трайно прекратяване на огъня в региона възможно най-скоро", заяви Ердоган, цитиран от канцеларията си.
Белият дом съобщи, че Байдън "отново е изразил подкрепата си за правото на Израел да се защитава" и е подчертал "необходимостта от политически хоризонт за палестинския народ" - а именно стремежът на палестинците към държава в окупираната от Израел територия.
⚡️Biden speaks to Erdogan, stresses need for Sweden's NATO accession.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) December 15, 2023
U.S. President Joe Biden spoke with his Turkish counterpart, Recep Tayyip Erdogan, on Dec. 14 and discussed "the importance of welcoming Sweden as a (NATO member) as soon as possible."https://t.co/ziTSZIlmAc
Двамата обсъдиха и турско-американските отношения, включително въпроса за продажбата на изтребители F-16 на Турция.
Говорителят на Белия дом Джон Кърби сподели пред репортери: "Със сигурност изобщо няма да се изненадам, ако бъде повдигнат и въпросът, че продължаваме да подкрепяме програмата за модернизация на техните F-16".
През октомври 2021 г. Турция поиска да закупи 40 изтребителя Lockheed Martin Corp F-16 и 79 комплекта за модернизация на съществуващите си военни самолети. Администрацията на Байдън подкрепя продажбата на стойност 20 млрд. долара, но в Конгреса на САЩ имаше възражения относно състоянието на човешките права в Турция и относно забавянето на разширяването на НАТО с цел привличане на Швеция.
Biden has ‘positive perspective’ on the sale of F-16s to Turkey, says Erdogan https://t.co/eXRDtJeeIy pic.twitter.com/pRDJYuiYOs
— Kathimerini English Edition (@ekathimerini) December 15, 2023
Белият дом съобщи, че Байдън и Ердоган са обсъдили и "важността на приемането на Швеция като съюзник възможно най-скоро и по-нататъшното засилване" на "оперативната съвместимост" на Турция с НАТО.
След като дълго време не се присъедини, Швеция подаде молба за присъединяване към НАТО, за да укрепи сигурността си в отговор на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през февруари 2022 г., но остана "на изчакване", поради съпротивата на държавите от алианса Турция и Унгария.
Акиф Чагатай Кълъч, старши външнополитически съветник на Ердоган, съобщи, че все още има някои въпроси, които трябва да бъдат "изгладени", за да може кандидатурата на Швеция да бъде ратифицирана от турските законодатели. Той заяви, че идеалната ситуация би била Вашингтон да продължи едновременно с продажбата на изтребители F-16.
"Това би помогнало изключително много на работата в парламента на Турция, защото, както знаете, те трябва да я одобрят. Работи се по него, обсъжда се", добави Кълъч.
"Все още има въпроси, по които Анкара се съмнява", каза още съветникът на Ердоган, и има "известна съпротива" сред законодателите. Той не посочи срокове за гласуването на ратификацията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!