П резидентът Джо Байдън заяви, че е решил как САЩ ще реагират на удара с дрон, при който през уикенда в Йордания бяха убити трима американски войници.
Байдън не даде подробности в изказването си в Белия дом, но добави: "Не мисля, че имаме нужда от по-мащабна война в Близкия изток".
Отговорност за нападението срещу американската военна база пое подкрепяна от Иран групировка.
Десетки други бяха ранени при удара в неделя близо до сирийската граница.
Нощната атака с дрон е първият случай, в който американски войници са убити от вражески огън в Близкия изток след избухването на войната между Израел и Газа на 7 октомври.
Запитан от репортери дали е взел решение как да отговори на атаката, Байдън отговори: "Да."
Той беше попитан също дали трябва да се обвини Иран.
"Аз ги държа [Иран] отговорни в смисъл, че те доставят оръжията на хората, които са го направили", каза той.
Иран отрича да е замесен в нападението.
Говорителят на Съвета за национална сигурност Джон Кърби заяви, че САЩ може да предприемат "стъпаловиден подход" в отговора си.
"Не само еднократно действие, а потенциално множество действия... за определен период от време", каза той пред репортери на борда на Air Force One за пътуването на Байдън за набиране на средства за изборите във Флорида.
"Водещият принцип е да сме сигурни, че ще продължим да намаляваме възможностите, с които тези групи разполагат, за да ги използват срещу нашите войски и обекти", каза той.
"Президентът ще направи всичко, което трябва, за да защити нашите войски и съоръжения и да се погрижи за националната ни сигурност", добави Кърби.
Президентът разполага с редица възможности, включително ответни удари по бази и командири на съюзници на Иран. САЩ биха могли да се насочат и към висши командири на иранския Корпус на гвардейците на ислямската революция в Ирак или Сирия.
През последните месеци няколко американски бази в Близкия изток бяха нападнати от милиции, обучени, финансирани и оборудвани от Иран.
Ислямската съпротива в Ирак - която се състои от няколко действащи милиции, свързани с Иран - пое отговорност за удара в неделя. Освен това тя заяви, че през последните седмици е извършила и други нападения срещу американските сили.
Смъртоносният удар през уикенда в североизточна Йордания засегна американска военна база, известна като Кула 22. В съоръжението са разположени около 350 американски военнослужещи, които според Централното командване на САЩ са съсредоточени върху разгрома на групировката "Ислямска държава".
Вражеският дрон е нанесъл удара, докато американски дрон се е връщал в базата от мисия. При удара са убити сержант Уилям Джером Ривърс, 46 г., специалист Кенеди Ладон Сандърс, 24 г., и специалист Бреона Алекссондрия Мофет, 23 г. Повече от 40 други са ранени, включително 34 души, които според официални лица са прегледани за възможни травматични мозъчни увреждания.
Длъжностни лица твърдят, че функциите за автоматичен отговор на въздушната отбрана на базата са били изключени, за да се избегне свалянето на американския дрон. Но поради това не е имало предупреждение за военнослужещите, които според съобщенията все още са били в спалните си помещения.
В Тауър 22 е изпратена допълнителна система за противовъздушна отбрана, наречена "Койот", която да помогне за прихващането на дронове, съобщи американският партньор на Би Би Си, CBS News.
Противовъздушната отбрана на Кула 22 не е толкова надеждна, колкото тази на други бази в региона, заяви неназован служител.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!