Р ежимът в Северна Корея тази сутрин с гордост потвърди, че вчера е изстрелял балистична ракета със среден обсег над територията на Япония.
Диктаторът Ким Чен Ун е присъствал на изстрелването, което е поредната провокация в обстановка на нарастващо напрежение между КНДР и САЩ, заедно със съюзниците им в региона – Южна Корея и Япония.
ВИЖТЕ ВЪВ ВИДЕОТО: Японски ученици тренират реакция при ракетно нападение
Меркел: Няма да подкрепим САЩ при война с КНДР
Тръмп обеща "огън и ярост" на КНДР, Пхенян се прицели във военна база на САЩ
Америка е основната сила в НАТО, а азиатските й приятели също са сред най-развитите военни нации в света.
Тогава защо противоракетните им щитове не свалиха нито един от севернокорейските снаряди, изстреляни през това лято?
„Бих се опитал да сваля някоя от тестовите им ракети, вместо и аз да изстрелвам такива от бреговете на Южна Корея”, коментира пенсионираният генерал от американските ВВС Чък Уолд след едно от севернокорейските изпитания през юли.
В подобна посока изглежда разсъждават и много японци, коментирали вчерашното изстрелване в социалните мрежи. Някои от тях са възмутени, че правителството им не е свалило корейския снаряд, прелетял над Хокайдо.
Sirens blare as Japan wakes to North Korea missile warnings (VIDEOS) https://t.co/u8GwB0zUWt pic.twitter.com/FPMfqvtiXO
— RT (@RT_com) August 29, 2017
Южна Корея и американския остров Гуам, основен обект на словесните заплахи на Ким Чен Ун, са снабдени с противоракетни защити THAAD. Друга система, AEGIS, е налична на японски, корейски и американски кораби в Тихия океан.
По странно стечение на обстоятелствата Япония беше насрочила демонстрация на възможностите на още едни противоракетни установки, „Patriot”, часове след вчерашната севернокорейска провокация.
Предвид тези възможности свалянето на ракетите на КНДР изглежда приемлив междинен вариант между продължаването на неефективната до момента политика на санкции срещу режима и пълнокръвен военен отговор.
#Japan remains vigilant as PAC-3 units are put on alert near #YokotaAirBase. pic.twitter.com/IOva3kxh7h
— Intel Crab (@IntelCrab) August 29, 2017
Подобно действие обаче може би е прекалено прибързано и носи своите рискове, смятат други анализатори.
Арсеналът на НАТО изглежда впечатляващ, но всъщност няма гаранции, че севернокорейските снаряди ще бъдат свалени.
„Разработваме технологиите от 30 години и те все още не са сигурни. Ако стреляме и пропуснем, това ще голяма пропагандна победа за Ким Чен Ун”, смята Дъглас Паал, някогашен военен съветник на американските президенти Роналд Рейгън и Джордж Буш-старши, понастоящем анализатор в центъра „Карнеги”.
Друга вероятност е режимът на Ким сметне свалянето на ракетите му за обявяване на война. Дори рискът от това да се пренебрегне, има други плюсове, идващи от решението на съюзниците в НАТО да се въздържат.
Today's missile traveled almost 1,700 miles from North Korea into the Pacific. FYI Guam is 2,100 miles away. Story: https://t.co/HjfIgCi7Bg pic.twitter.com/G6M3omMtte
— Anna Fifield (@annafifield) August 29, 2017
„С тестовете Северна Корея проверява възможностите си, но е по-малко забележимо, че така и ние ставаме наясно с тези възможности. Възползваме се от телеметричните данни и тези, които взимаме от останките от ракетите”, смята Паал.
„Има огромни количества информация, идващи от всяко изстрелване, не на последно място и сведенията, които тези техни решения ни дават за стратегията им”, допълва анализаторът, според който „не е мъдро” САЩ да свалят севернокорейските ракети във въздуха.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!