М алайзия официално е поискала от 25 страни помощ за издирването на изчезналия бойнг на авиокомпания „Малейжа еърлайнс“, предаде ИТАР-ТАСС, като се позова на малайзийския министър на транспорта Хишамудин бин Тун Хюсейн.
По-рано днес ДПА съобщи, че молба за по-голямо съдействие е отправена към Казахстан, Узбекистан, Киргизстан, Туркменистан, Пакистан, Бангладеш, Индия, Китай, Мианма, Лаос, Виетнам, Тайланд, Индонезия, Австралия и Франция. Сега на пресконференция в Куала Лумпур министърът на транспорта поясни, че се е обърнал специално към САЩ, Китай и Франция да предоставят допълнителни сателитни данни. Франция вече обяви, че изпраща екип от разследващи, предаде АФП.
На същата пресконференция началникът на малайзийската полиция Халид Абу Бакар потвърди, че правохранителните органи водят разследване, в рамките на което се проверяват не само членовете на екипажа, но и пътниците. Той поясни, че все още някои страни не са отговорили на искането на малайзийските власти да предоставят информация относно самоличността на техни граждани, намирали се в злощастния самолет, предаде Ройтерс.
Началникът на полицията потвърди съобщенията от тази сутрин, че експерти анализират симулатора на пилота на самолета, намерен и конфискуван от дома му, както и че се правят проверки на наземния персонал.
В тази насока министърът на транспорта съобщи, че пилотът и помощник пилотът на самолета не са настоявали да изпълняват заедно полета от Куала Лумпур до Пекин, по време на който изчезна машината. Той добави, че комуникационната система на самолета е била дезактивирана още преди последната радиовръзка между машината и диспечерите, предаде Ройтерс.
Дипломат, запознат с разследването, поясни, че издирването на самолета се извършва в широк периметър, от Каспийско море до южната част на Индийския океан, предаде Ройтерс. В хода на разследването малайзийски експерти са успели да възпроизведат полета на самолета благодарение на симулатор на полети, предаде АФП. Това им е позволило да проверят пътя на машината въз основа на данни, събрани от сателити и от радари, поне през първите часове от полета. Събраните сателитни данни обаче не позволяват да се разбере къде се намира машината. Горивото на самолета му е позволявало да лети около осем часа, посочва АФП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!