В оенна дисциплина, спартански режим, а понякога и усилен побой. Това са методите на лечение в китайските лагери за интернет зависими младежи - институции с противоречива слава, които съществуват от около 10 години и се опитват да лекуват тийнейджъри, пристрастени към компютърните забавления.
По-рано този месец 18-годишно момче от провинция Анхуй почина в местна болница след като прекара само няколко дни в такъв лагер.
Китай задължи мюсюлманите си да инсталират шпионски софтуер на телефоните си
Китай цензурира Мечо Пух - много приличал на президента
По тялото на младежа бяха открити следи от множество наранявания, което доведе до ареста на директора и членове на персонала на центъра. Институцията ще остане затворена до края на разследването.
Майката и бащата на момчето прибегнали до лагера, след като се почувствали неспособни да се справят с интернет зависимостта на сина си.
Центърът, в който го изпратили, рекламирал методите си като комбинация от "психологически насоки и физически тренировки".
Teens death at Chinese internet addiction camp sparks anger https://t.co/ElJoYMgqt6 pic.twitter.com/EOBgnEA9kF
— Zesty China News (@zesty_china) August 14, 2017
Младежът влязъл там на 3 август и само два дни по-късно родителите му получили обаждане от болницата, където бил приет и по-късно починал. По тялото му имало следи от 20 външни и няколко вътрешни травми.
Майката описва тялото на сина си като "покрито с белези, от глава до пети".
Същевременно местните медии търсят причината за случая едновременно в липсата на по-строг контрол върху лагерите, така и в отказа на много родители сами да обърнат достатъчно внимание на зависимостите и нуждите на децата си.
Популярността на лагерите за интернет зависими в Китай нараства през последните години, като някои са част от държавни болници, а други са частни институции.
Все повече родители изпращат децата си в такива места, въпреки многобройните сигнали за бой над пациенти, използване на електрошок и други противоречиви практики.
Миналата година китайска тийнейджърка уби майка си, защото я пратила на такова място, където била тормозена.
China has opened up a boot camp for people addicted to the #internet with people going there from as young as 8! https://t.co/qqbKgyv327 pic.twitter.com/GXOPqpNgJ9
— NetWeaver (@netweaveruk) July 4, 2017
Случаят на убития от бой тийнейджър също не е първия на починал след физическо насилие в центровете за зависими.
Първата такава институция е отворена през 2004 в Пекин. Нейн създател е Тао Ран - бивш военен.
Ран е на мнение, че много от центровете като неговия заменят с жестокости отсъствието на научен подход в работата им.
Той например изтъква, че много от интернет зависимите имат проблеми с концентрацията и няма как да спазват заповеди във своеобразни военни лагери.
"Когато вкараш тези деца в лагери или училища те имат проблеми с преподавателите, защото не могат да стоят мирни, а тренировките това е ключово", разкрива Тао.
China's war on internet addiction. Web-dependent kids in a special rehab boot-camp: https://t.co/XU5Zx14NN5 pic.twitter.com/ZGv6V4J0xj
— RT_Documentary (@RT_Doc) November 17, 2016
До 2015г. над 6000 души минават на лечение през неговата клиника. Интернет потребителите в Китай между 15 и 35 години са приблизително около 200 милиона души.
Около 10% от тези под 18 години се смятат за пристрастени по официална статистика. В нея границата на зависимост е прекарване на повече от 6 часа на ден в интернет или компютърни игри.
Много родители, които разпознават интернет зависимост при децата си и искат бързото й преодоляване, са привлечени от рекламните призиви на центровете, отчита пред Би Би Си проф. Трент Бакс, китайски психолог, изследвал този тип пристрастяване.
В някои случаи родителите също така одобряват насилствените методи като "традиционна" форма на възпитание за трудни деца.
"Те също така отговарят на реалния си страх, че успешното бъдеще на единственото им дете може да не бъде сбъднато, защото то не иска да спре да играе и да започне да учи", смята още Бакс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!