Б роят на жертвите на вчерашния самоубийствен атентат в Лахор достигна 72. Ранените са повече от 200, но точният им брой не е ясен тъй като много хора просто са избягали от мястото на инцидента. Според различните данни са убити между 8 и 23 деца.
Властите все още не могат да потвърдят автентичността на съобщението на екстремистката групировка „Джамаат ул Ахрар”, която пое отговорност за атентата, както и че може да става въпрос за атака срещу християни, тъй като повечето жертви на нападението всъщност са мюсюлмани.
Мощността на взривното устройство е била между 8 и 10 кг тротилов еквивалент. Бомбата е била заредена и с метални топчета, за да нанесе по-големи поражения.
Предполагаемият атентатор е 28-годишен пакистански гражданин. Полицията вече арестува 15 заподозрени за съучастие в атентата, сред тях са и двамата братя на сочения за извършител на самоубийствената атака.
Премиерът на Пакистан Наваз Шариф отложи посещението си във Великобритания, за да обсъди ситуацията със службите за сигурност.
Спасителите твърдят, че взривът е избухнал близо до централния вход на парка. Загиналите и ранените биват откарвани в близките болници, които са препълнени.
Според лекарите много от ранените са в критично състояние и броят на жертвите може да се увеличи.
Районът е отцепен от силите за сигурност. Според експерти мощността на взривното устройство е била между 8 и 10 кг тротилов еквивалент. Бомбата е била заредена и с метални топчета, за да порази повече хора.
Служители на парка разказват, че алеите били пълни с хора, които се наслаждавали на хубавия ден, част от тях празнували католическия Великден със семействата си.
Началникът на полицията Мохамед Икбал съобщи, че става въпрос за самоубийствен атентат близо до детската част на парка, където е имало голям брой цивилни, особено жени и деца.
Полицията обяви, че не е ясно дали атаката е била съзнателно насочена към малкото християнско малцинство в предимно мюсюлманския Пакистан.
Спасителната операция продължава. Местните власти са призовали за помощ от страна на военните.
Великобритания е готова да окаже помощ на пострадалите при атентата във втория по значение пакистански град, съобщи британският премиер Дейвид Камерън.
„Аз съм шокиран от атентата в Лахор. Моля се за семействата и близките на жертвите. Ние ще направим всичко по силите си да помогнем“, написа Камерън в „Туитър“.
I'm shocked by the terrorist attack in Lahore. My thoughts are with the families and friends of the victims. We will do what we can to help.
— David Cameron (@David_Cameron) March 27, 2016
По информация от полицията, повечето загинали са жени и деца.
Отговорност за нападението пое свързана с талибаните групировка - „Джамаат ул Ахрар”, влизаща в движението на пакистанските талибани „Техрик и талибан Пакистан”.
„Ние поемаме отговорността за атаката срещу християни, тъй като те празнуваха Великден“, заяви говорителят на групировката.
Ехсанула Ехсан предупреди: „Искаме да изпратим послание на премиера Наваз Шариф, че ние сме влезли в Лахор. Можем да направим каквото пожелаем и вие не можете да ни спрете. Нашите самоубийствени атентатори ще продължат с нападенията“.
Очевидци разказват, че експлозията била толкова силна, че тела на жертви излетели над дърветата. Много семейства са разделени, защото повечето от оцелелите деца просто избягали от ужаса.
„Фейсбук“ активира функцията за хората в Лахор, с която да отбележат, че са в безопасност. Пакистанското правителство обяви тридневен национален траур.
52 dead and at least 150 injured in #Pakistan blast https://t.co/C35ot8i1sA
— Joey Ayoub جووي أيوب (@joeyayoub) March 27, 2016
Редица световни лидери осъдиха нападението. От Ватикана казаха, че този атентат всява тъга и тревога по време на великденските празници.
More than 50 people killed in Easter Sunday suicide bombing §RV https://t.co/rpQO5JrxK4
— Vatican - news (@news_va_en) 27 март 2016 г.
Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун осъди самоубийствения атентат в Пакистан, определяйки го като „ужасяващ“ акт на тероризъм, предаде AFP.
През тази година стана ясно, че „Ислямска държава” е започнала да действа и на пакистанска територия.
Междувременно стотици крайни мюсюлмани запалиха гуми пред сградата на парламента в столицата Исламабад и влязоха в сблъсъци с полицията, протестирайки срещу екзекуцията на мъж, смятан за герой за убийството на губернатор, критикувал суровите закони срещу богохулството, във връзка с процес срещу християнка.
Полицията използва сълзотворен газ срещу протестиращите. Демонстрацията в подкрепа на бившия охранител Мумтаз Кадри разкрива растящото напрежение между крайните мюсюлмани и цивилното пакистанско правителство, обещало да се справи с екстремизма.
Над 60 души, повечето служители на реда, пострадаха при сблъсъците.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!